hizmetlerimiz

Kaliteli Hizmet Uygun Fiyat Avantajları

Hizmetlerimiz

Enerji Kimlik Belgesi için Detaylı Evrak İşlemleri

Enerji kimlik belgesi kısaca EKB belgesi şeklinde anılmakta olup 01.01.2011 Yılından itibaren zorunlu hale getirilmiştir.2011 yılından sonra Ruhsat almış binaların YAPI RUHSATI ve YAPI KULLANMA İZNİ alma aşamasında istenmektedir. Enerji Kimlik Belgesi ile Yapınızın enerji ihtiyacını Sera Gazı emisyonunu Yapıda kullanılan yakıt cinsini vb. bütün Yapı Sistemlerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığının hazırlamış olduğu bir veri tabanına yüklenmektedir .Bu veri tabanında Türkiye'nin her yerinden girilen bilgiler Türkiye Geneli gereken yakıt cinsiyle beraber harcanan Enerji Miktarının hesaplanmasına yardımcı olur.

EKB İçin Gerekli Evraklar Nereden Temin Edilir?
 
Enerji Kimlik Belgesi (EKB) son zamanlarda gündemden düşmeyen en önemli konu. 5627 Sayılı kanun ile tüm yapılar için zorunlu hale getirilmiştir.
 
Enerji Verimliliği Kanunu’na göre, 1 Ocak 2020 itibariyle Enerji Kimlik Belgesi (EKB) olmayan konutlarda alım-satımlar yapılamayacak.
 
Aynı kanunda belirtildiği üzere yapı ruhsat tarihi 1 Ocak 2011 yılından sonra yapılan binalarda zaten iskan başvuru evraklarından bir tanesi olan Enerji Kimlik Belgesi alınması zorunlu hale getirildi.
Enerji Kimlik Belgesi (EKB) İçin Gerekli Evraklar
Peki enerji Kimlik belgesi için alınması için gerekli olan evraklar nelerdir;
 
Mimari Proje (Kapak, vaziyet planı, kat planları, kesitler, görünüşler.)
 
Isı Yalıtım Raporu (TS-825)
 
Mekanik Proje (Isıtma, var ise soğutma, var ise havalandırma, var ise yenilenebilir enerji sistemlerine ait projeler.)
 
Elektrik Projesi (Aydınlatma projesi yeterlidir.)
 
Yapı ruhsatı
 
Not : Mevcut Bina kapsamında olan binalar (2011 yılı öncesi) projelerini bağlı bulunduğu belediyenin imar arşivinden temin edebilmektedir.
 
Yukarıda belirtilen evraklar, bağlı bulunulan belediyenin imar arşivinden veya bağlı bulunulan ilçe tapu müdürlüğünden temin edilebilir. Temin edilen projeler dijital ya da asıl olarak da tarafımıza ulaştırılabilir. Projelerin bulunamaması halinde Sehatek E.V.D. bünyesindeki yetkili mimar ve mühendislerce yerinde inceleme ve röleve çalışması yapılabilir.
 
Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?
 
Öncelikle bir yapının Enerji Kimlik Belgesi sahibi olabilmesi için başvuru yapmaları gerekir. Başvuru yapacakları kuruluş T.C. Çevre ve Şehircilik bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Enerji Verimliliği Danışmanlığı (EVD) şirketi olması gerekmektedir.
 
Sahte Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Anlaşılır?
Bu çalışma için birkaç yönteme sahibiz.
 
Belgenizin sol alt köşesinde bulunan sertifika numarasını ‘Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın’ Enerji Kimlik Belgesi sorgulama sayfasına yazarak doğruluğu tespit edilebilir.
Diğer bir kontrol yolu ise; belgenin alt kısmında yer alan düzenleyen EKB uzmanı ve şirket bilgilerinin lisansını kontrol etmek gerekmektedir.
İlgili şirketin ise EVD şirketi olup olmadığını ‘’ Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’nün Yetkili Şirketler ‘’ sayfasından tespit edilebilir.
Teknik sonuçlar ile ilgili bazı kısımlar dikkat etmeliyiz. Örneğin; m2 başına kWh cinsinden binanızın harcadığı enerjinin gerçek ile örtüşmesi gerekmektedir.
Bir diğer yöntem ise; sağ üst köşede bulunan bina görüntüsünün gerçekten sizin binanız görüntüsü ile uyumlu olması gerekmektedir.
Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Kaç Günde Hazırlanır?
Enerji Kimlik Belgesi tüm belgelerin SEHATEK ailesine eksiksiz ulaştığı andan itibaren 22 saat içerisinde hazırlanıp tarafınıza ulaştırılmak üzere kargoya verilir.
 
MEVCUT BİNALAR İÇİN SON GÜN 1 OCAK 2020.
 
Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’ne göre 2011 öncesi yapılmış binaların 1 Ocak 2020 tarihine kadar enerji kimlik belgesi alınması zorunludur.
 
Enerji Kimlik Belgesi; konutlarda enerji kaynaklarının etkin ve verimli bir şekilde kullanılmasını amaçlayan bir belgedir. Bu belge; enerji israfının önlenmesini sağlamak için binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, sera gazı salımı seviyesi, yalıtım özellikleri ve ısıtma-soğutma sistemlerinin verimi gibi birçok bilgiyi içeriyor.
 
Enerji Kimlik Belgesi sınıflandırması A'dan G'ye kadar yapılıyor. En yüksek seviye olan A, en yüksek verimi gösterirken; G ise en düşük verim seviyeyi gösteriyor. Peki Enerji Kimlik Belgesi verilirken hangi kriterlere dikkat ediliyor?
 
Bu belge verilirken; bir binanın ısı yalıtımı, pencerelerin ısı yalıtımı, ısıtma-soğutma ekipmanları verimleri, aydınlatma armatürleri verimliliği olmak üzere enerji tasarrufuna dair birçok kriter dikkate alınıyor. Yani Enerji Kimlik Belgesinin sınıfının belirlenmesindeki tek etken ısı yalıtımı değildir ki bir binanın bu belgeyi alabilmesi için yalıtım yaptırma zorunluluğu da yoktur.
 
Enerji Kimlik Belgesi (EKB) olan konutlar, alıcıların ev kiralama ya da satın alma kararlarını da etkileyecek. Ev satın alırken ya da kiralarken artık sadece evin fiyatına ya da büyüklüğüne değil, Enerji Kimlik Belgesinin de olup olmadığına da bakılacak. Diğer yandan önümüzdeki günlerde Enerji Kimlik Belgesi olan konutlarda devlet teşvikinin de olması bekleniyor.
Daha Fazla Bilgi

İç Mimarlık Proje Danışmanlık Hizmeti

Ofis, konut, mağaza, sanayi ve endüstri yapıları, eğitim, turizm, sağlık gibi sosyal yapıları mimari proje ve danışmanlık hizmetlerinin verilmesi.

Sürecin en doğru teknik, en doğru süre, en ekonomik şekilde geliştirilmesi, karşılaştırmalı alternatifler hazırlanması, disiplinler arası ortak çalışma ortamının oluşturulması dikkat edilen unsurlardır.
Daha Fazla Bilgi

Ofis Dekorasyonu

Evler gibi çalışma ortamları olan ofislerinde dekore edilmeleri gerekir.

Unutmayalım ki ofis bir iş yeridir, iş yerine ise misafirler gelebilir. İş adamlarını ağırlayacak olan ortamında kaliteli ve seçkin olması gerekiyor. Başarılı bir iş hayatı için resmiyetten fazla uzaklaşılmadan ciddi ve iç açıcı bir dekorasyon yapılmalıdır. Böylece ofise iş görüşmesi için gelecek olan iş adamları veya kadınları ofisin dekorasyonundan yola çıkarak kişilik analizi de yapabilirler. Göze hoş görülen ofis dekorasyon örneklerine baktığımızda siyah ve beyaz renklerin fazlaca kullanıldığı dikkat çekmektedir. Yine ferah bir ofis için aydınlatma konusuna da dikkat edilmelidir. Aydınlık bir ofis insanı sıkmaz ve buda işte başarıyı getirir. Yine enerji veren renklerde unutulmamalıdırlar. Kırmızı, turuncu, yeşil gibi renklerde ufak detaylar kullanılabilir. Tabii ki unutulmaması gereken nokta ofis dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken nokta; yaptığınız iştir. Eğer bir reklamcı ya da yazılımcı iseniz rengarenk bir ofis hiç kimseyi rahatsız etmezken bir Broker iseniz çok müşteri kaybetmenize sebep olur.
 
Kurumsal firmaların, şirket kimliğini yansıtması ve çalışanlarından maximum verim almasının yolu modern, modüler ve fonksiyonel ofis dekorasyonu tasarımı & uygulamaları ile mümkündür. Kişi merkezli ofis dekorasyonunda; firma faaliyetleri, yapılan işler ve çalışanların ihtiyaçları göz önünde bulundurularak mekan kurgusu yapılmalıdır. Mekan kurgusunda kullanılan materyallerin yanı sıra kullanılacak hareketli mobilyalar da önem taşımaktadır. Ergonomik, rahat, kullanışlı mobilyalar tercih edilmelidir. Ofis dekorasyonunda, hem yöneticilerin hem çalışanların ferah ve huzur içerisinde çalışacağı, gerekli yalıtım önemlerinin alındığı, geçirgen, sirkülasyonun çalışma ortamını etkilemeyeceği çözümler kullanılmalıdır. Aydınlatma, iklimlendirme ve ısınma sistemleri için mekan büyüklüğü ve yoğunluğuna göre profesyonel destek alınmalıdır.
 
Zamanla firmaların büyümesi ya da değişen teknolojiler sonucu mevcut birimler ihtiyaçları karşılamadığında kullanıcılar bu durumdan olumsuz yönde etkileyeceğinden dolayı ofis dekorasyonu yenilenmelidir.

 

Daha Fazla Bilgi

Güzellik Merkezi Dekorasyonu

BAY ve BAYAN Kuaförlerinin tüm ihtiyaçlarını biliyoruz ve onlara tüm bu konularda destek oluyoruz. Anahtar teslim salonlarımız için lütfen telefonla bilgi alınız.

İç mimari tasarım herhangi bir mekanın içini tasarlama sürecine denir. Alanların verimli ve şık kullanılmasına yönelik yapılan iç mekan tasarlamaları, planlama, estetik ve teknik çözümler sonucu başarıya ulaşır.
 
İç mimarlık olarak adlandırılan tasarım ve sonuç süreçlerinin tamamı kişilere işlevsel yaşam alanları katmak ve görsel ambiyansı sağlamak için yapılır. Pek çok faktör iç mekan tasarımında rol oynar.
 
Görsel faktörler(renk, ışık, biçim),
Dokunsal faktörler(yüzey, şekil, doku),
İşitsel faktörler(gürültü, yankı).
Tasarımcı ilgili materyallerini doğru kullanarak gerekli olan estetikliği yaratır. Bir nevi nesnelere şekil verir. Tasarımcının mobilyalar ve aksesuarlar ile renkler hakkında geniş bilgiye sahip olması gerekir. İç mekan tasarımı yapanların en çok kullandığı malzemeler:
 
mobilya,
aydınlatma,
halı ve zemin kaplamaları,
boya ve duvar kaplamaları,
cam,
metal,
demirbaşlar,
sanat eserleri
İç Mimar Ne Yapar?
İç mimar kişilerin yaşam alanlarını kullanışlı ve şık hale getirmek için farklı eşya ve aksesuarları kullanarak tasarım yapan kişidir. Daha iyi, sağlıklı, güvenli ve rahat bir fiziki bir ortam tasarlarlar. Kişilerin yaratıcılığı en önemli faktör olarak görülür.
 
İç Mekan Tasarımı ve Dekorasyon Arasındaki Fark Nedir?
İç mekan tasarımı, iç mimarlar tarafından yapılan ve her detayın teknik olarak hesaplanmasını gerektiren bir süreçtir. Dekorasyon ise iç mimarlığın bir bölümünü oluşturan ve daha çok kişisel zevklere göre tasarımın yapıldığı süreçtir. İç mimarın mekan tasarlamasından sonra farklı zevklere göre dekorasyon süreci tamamlanır. Her iki süreç de zevkli ve kreatiftir.
Daha Fazla Bilgi

Emlak Hizmeti

Ev, işyeri, arsa, tarla, bağ, bahçe gibi vasıflara haiz, alım, satım, kiralama işlemleri gibi tasarruflara konu olabilen taşınmaz mallara emlak denir.

 El değiştiremeyen, tasarrufa konu olamayan taşınmaz mallara emlak denmez. Örneğin yollar, parklar, meydanlar, dağlar, göller, emlak sayılmaz. Emlak ile gayrimenkul aynı anlama gelmez. Gayrimenkul daha geniş bir tabirdir. Bir gayrimenkulün emlak sayılabilmesi için üzerinde hukuki tasarruf yapabilmenin mümkün olması gerekir. 

Daha Fazla Bilgi

Enerji Kimlik Belgesi Zorunluluğu

Konuyla ilgili kanun ve yönetmelikler aslında haberler ile ilgili tüm sorularımıza yanıt buluyor.

Son yıllarda herkes tarafından konuşulan, ‘’2020 yılına kadar enerji kimlik belgesi almayan yapılarda hiçbir şekilde alım-satım- kiralama yapılamayacağı’’ yönünde çıkan haberler ev sahipleri ve kiracıların gündemine oturmuş durumda.
 
Enerji kimlik belgesini almak zorunlu mu, enerji kimlik belgesi alma zorunluluğu nedir gibi sorulara cevap vermeden önce kısaca enerji kimlik belgesi nedir sorusunu cevaplayalım.
 
Enerji kimlik belgesi;
 
Binalar için düzenlenen, bina genelinde; ısıtma, soğutma, aydınlatma, havalandırma, sıcak su vb. enerji sistemlerinin yıl içerisinde tükettikleri enerjiyi gösteren belgedir.
 
Her bir enerji sisteminin (ısıtma, soğutma, aydınlatma, havalandırma, sıcak su vb.), ilgili standartlarla, konfor şartlarından ödün vermeden, uygun hesaplamalar sonucunda, asgari olarak enerji tüketim değeri ortaya çıkar ve bu değere göre enerji performans sınıfları belirlenir.
 
Enerji performans sınıfları, sistemlerin enerjiyi ne kadar verimli kullanabildikleri ile doğrudan ilişkilidir. "A"dan G’ye kadar olan harflendirme sistemi, binanın enerji performans derecesini belirler, "A" sınıfı enerjiyi en verimli kullanan binayı tanımlarken, "G" sınıfına doğru gidildikçe enerjiyi daha az verimli kullanan binalar karşımıza çıkar.
 
Enerji Kimlik Belgesi Zorunlu Mudur?
 
Enerji Kimlik Belgesini açıkladıktan sonra bu belgeyle ilgili hükümlerin hangi kanunda yer aldığını inceleyelim.
 
5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu uyarınca, 05.12.2008 tarihli ve 27075 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan ‘’Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği’nde’’ mevcut ve yeni binalara ‘’Enerji Kimlik Belgesi’’ almak zorunludur ibaresi yer alır.
 
Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği Gereklilikleri
50 m2 üzerindeki Türkiye’deki bütün binalar Enerji Kimlik Belgesi Almak zorundadır. 
 
Ancak, Sanayi alanlarında işletme ve üretim faaliyetleri yürütülen binalar, planlanan kullanım süresi 2 yıldan az olan binalar, toplam kullanım alanı 50 m2’nin altında olan binalar, seralar, atölyeler ve münferit olarak inşa edilen ve ısıtılmasına ve soğutulmasına gerek duyulmayan depo, cephanelik, ardiye, ahır, ağıl vb. binalar bu yönetmeliğin kapsamı dışındadır.
 
Mevcut Binalar 31 Aralık 2019 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesi almak zorundadır. 
 
Mevcut binalar ve inşaatı devam edip henüz yapı kullanma izni almamış binalar için Enerji Verimliliği Kanunun yayımı tarihinden (31.12.2019) itibaren 10 yıl içerisinde Enerji Kimlik Belgesi düzenlenir.
 
Yapı ruhsat tarihi 2011 yılından sonra olan inşaatlar, yapı kullanma izin belgesi aşamasında Enerji Kimlik Belgesini Belediyeye sunmak zorundadır.
 
Yeni Yapılan binalarda, yapı kullanma izin belgesi aşamasında belediyelere Enerji Kimlik Belgesi- EKB vermek zorunludur."
 
 
05.12.2008 tarihli ve 27075 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğinin 25. maddesinin dördüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “(4) Enerji Kimlik Belgesi, Enerji Kimlik Belgesi vermeye yetkili kuruluş tarafından hazırlanır. Bu belge, yeni binalar için yapı kullanma izin belgesi aşamasında ilgili idarelere sunulur. Enerji Kimlik Belgesi düzenlenmeyen binalara ilgili idarelerce yapı kullanma izin belgesi verilmez.
 
Enerji Kimlik Belgesinde yer alan bilgilerden ve bu bilgilerin doğruluğundan Enerji Kimlik Belgesi düzenleyen yetkili kuruluş sorumludur.
 
Enerji kimlik belgesi nedir, enerji kimlik belgesi alma zorunluluğu var mıdır gibi soruların cevabını, ilgili yasa ve yönetmelikten yapmış olduğumuz alıntılar ile yukarıda belirttik. Şimdi bir de yasalar tarafından zorunluluğu açıkça belirtilen enerji kimlik belgesinin alınmadığı takdirde ne olur sorusuna cevap verelim.
 
Eski Binaların Enerji Kimlik Belgesi Alması Zorunlu Mudur?
 
"Binanızın yaşının enerji kimlik belgesi zorunluluğuna doğrudan veya dolaylı bir şekilde etkisi var mı?" sorusunun yanıtını verdik bu videomuzda. Binanızın yapı ruhsatının verilme tarihi, binanızı "mevcut bina" ya da "yeni bina" kategorilerinden birine yerleştiriyor ve bu ayrım zorunluluk ile ilgili küçük farklılıklara sebebiyet veriyor.
 
Bina Enerji Kimlik Belgemi Almazsam Ne Olur?
Enerji kimlik belgesi bulunmayan yapılar için Enerji Verimliliği Kanununda yer alan idari yaptırımlar uygulanıyor.
 
Enerji Verimliliği Kanunu içerisinde yer alan ‘’İdarî Yaptırımlar ve Uygulama’’ bölümünde ise cezalar açıkça belirtilmiştir.
 
MADDE 10 – (1) Bu Kanun kapsamında, idarî para cezası vermeye yetkili olanlar tarafından yapılan tespit ve/veya denetimler sonucu gerçek veya tüzel kişilere aşağıdaki esaslar çerçevesinde idarî yaptırımlar uygulanır.
 
İdarî yaptırım gerektiren haller şunlardır:
 
5 inci madde kapsamında yetkilendirmelerle ilgili yürürlüğe konulacak yönetmelik hükümlerine aykırı hareket edilmesi halinde, yetkilendirme anlaşmalarında tanımlanan usûl ve esaslara göre yetkilendirilmiş kurumların yetki belgesi Kurul onayı ile Genel Müdürlük tarafından, şirketlerin yetki belgeleri ise anlaşma yaptıkları kurum tarafından iptal edilir.
 
Yetki belgesi iptal edilen yetkilendirilmiş kurumlara veya şirketlere en az beş yıl süre ile yetki belgesi verilmez. Yetki belgesi iptal edilen yetkilendirilmiş kurumlar tarafından şirketler ile yapılan yetkilendirme anlaşmaları Genel Müdürlük tarafından incelemeye alınır ve yönetmelikte tanımlanan şartları haiz olmayanlar iptal edilir. Gerekli şartları haiz olanların anlaşmaları Genel Müdürlük tarafından yenilenir.
 
5 inci, 7 nci, 8 inci ve 9 uncu maddeler kapsamında istenen bilgilerin ve inceleme yapma imkânının verilmemesi halinde istenen bilgi ve/veya iznin verilmesi için otuz günlük süre tanınır. Verilen süre sonunda istenen bilgilerin yanlış veya noksan verilmesi halinde onbin Türk Lirası, hiçbir bilgi verilmemesi ve/veya yerinde inceleme imkânının tanınmaması halinde ellibin Türk Lirası idarî para cezası verilir.
 
Bu bendin (2) numaralı alt bendi dışında bu Kanun ve ilgili yönetmelikler kapsamında istenen gerekli diğer bilgilerin otuz gün içinde, doğru olarak ve gerektiği şekilde verilmemesi halinde beşyüz Türk Lirası idarî para cezası verilir.
 
5 inci maddenin birinci fıkrasının (c) bendindeki ticarî sırları kendilerinin veya başkalarının yararına kullananların bu Kanun kapsamına giren kuruluşlarda görev yapmaları iki yıldan aşağı olmamak üzere yasaklanır.
 
5) 5 inci maddenin birinci fıkrasının (ç) bendinin (2) numaralı alt bendi kapsamında bu Kanun ve çıkarılan yönetmelik hükümlerine aykırı hareket ettiği tespit edilerek Genel Müdürlüğe bildirilen şirketlere bu bendin (1) numaralı alt bendi hükümleri uygulanır.
 
6ncı maddenin birinci fıkrasının (c) bendinin (1) numaralı alt bendinde yer alan yayın yükümlülüğünü yerine getirmeyenler hakkında 3984 sayılı Kanun hükümleri uygulanır.
 
6ncı maddenin birinci fıkrasının (c) bendinin (2) numaralı alt bendi ile ilgili hükümlerin yerine getirilmemesi halinde, ilgili tüzel kişilere beş bin Türk Lirası idarî para cezası verilir.
 
Endüstriyel işletmeler ve binaların sahipleri veya yönetimleri, 7nci maddenin birinci fıkrasının (a) bendi ve ilgili yönetmelik hükümlerine aykırı hareket edilmesi halinde, aykırılığın giderilmesi için ihtar edilir. Aykırılığın otuz gün içerisinde giderilmemesi halinde; endüstriyel işletmeye, bina sahibine veya bina yönetimine yirmi bin Türk Lirası idarî para cezası verilir.
 
7nci maddenin birinci fıkrasının (ğ) ve (h) bentlerine aykırı olarak satış yapan gerçek ve tüzel kişilere, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından yirmi bin Türk Lirası idarî para cezası verilir.
 
Bu fıkranın (a) bendinin (9) numaralı alt bendi hariç olmak üzere, idarî para cezası uygulanmasını takip eden bir yıl içinde aynı fiilin tekrarlanması halinde idarî para cezaları iki kat artırılarak uygulanır.
 
c) Bu fıkranın (a) bendinin (2), (3) ve (8) numaralı alt bentleri gereğince endüstriyel işletmelere, bina sahibine veya bina yönetimine verilmiş olan ceza miktarlarının, cezaya muhatap gerçek veya tüzel kişinin bir önceki malî yıla ilişkin toplam enerji harcamalarının yüzde yirmisini veya tüzel kişinin bir önceki malî yılına ilişkin bilançosunda yer alan gelirlerinin yüzde beşini geçmesi halinde, otuz gün içerisinde bilanço ve enerji harcamalarına ilişkin belgelerin ibraz edilmesi şartıyla, her iki sınıra göre hesaplanan tutarlardan düşük olanı ceza miktarı olarak hesaplanır.
 
ç) Bu Kanuna göre, bir başka kamu kurum veya kuruluşu tarafından uygulanması öngörülmeyen idarî yaptırımlar Genel Müdürlük tarafından uygulanır.
 
d) İdarî para cezalarında tüzel kişilerin sorumluluğu, 29/6/1956 tarihli ve 6762 sayılı Türk Ticaret Kanununun 65 inci maddesine göre tayin olunur.
5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve buna bağlı olarak çıkartılan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine göre binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasını, enerji israfının önlenmesini ve çevrenin korunmasını sağlamak için asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, sera gazı salımı seviyesi, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren belgedir.
Daha basit bir ifade ile buzdolapları, çamaşır makineleri gibi beyaz eşyalardaki ya da klimalardaki enerji performans sınıflandırmaları artık binalar için de geçerlidir. Bu sınıflandırmalar A’dan G’ye kadar yapılmıştır. A sınıfı en verimli seviyeyi belirtirken, G sınıfı en düşük verimli seviyeyi belirtmektedir. Binalarda bu sınıflandırmayı gösteren belgeye Enerji Kimlik Belgesi ya da kısaca EKB denilmektedir.
 
 
 
Yeni yapılacak veya yapılmakta olan binaların enerji kimlik belgesi sınıfı en düşük C sınıfında olacak şekilde tasarlanmalı ve inşaa edilmelidir. C sınıfından daha düşük seviyede çıkan yeni yapılacak veya yapılmakta olan binalar kanunen iskan ruhsatı alamamaktadır.
 
Mevcut binalar için enerji kimlik belgesi asgari sınıflandırma seviyesi koşulu yoktur. Mevcut binalar halihazırdaki ısı yalıtımı, pencerelerin ısı yalıtımı, ısıtma-soğutma ekipmanları verimi, aydınlatma armatürleri verimliliği gibi parametrelerine bağlı olarak A sınıfından G sınıfına kadar her sınıf Enerji Kimlik Belgesi alabilmektedir.
 
Ne Zamana Kadar EKB Alınmalı?
“Enerji Kimlik Belgesi” uygulaması için Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğinin Geçici 4. maddesinin birinci fıkrası gereğince 01 Ocak 2011 tarihinden sonra yapı ruhsatı alan binalar yeni bina, bu tarihten önce yapı ruhsatı alan binalar mevcut bina olarak değerlendirilmektedir.
 
Bu tanıma istinaden 1 Ocak 2011 tarihinden sonra yapı ruhsatı almış binaların (yeni binalar), yapı kullanma izin belgesi (iskan ruhsatı) alınması aşamasında Enerji Kimlik Belgesini ilgili idareye (belediye) sunması gerekmektedir. Aksi takdirde, yapı kullanma izin belgesi kanunen verilmemektedir.
 
Mevcut binalar ve 1 Ocak 2011 tarihinden önce yapı ruhsatı almış ve inşaatı devam edip henüz yapı kullanım izni almamış binalar için Enerji Verimliliği Kanununun yayımı tarihinden itibaren on yıl içinde Enerji Kimlik Belgesi düzenlenir. Kısaca, mevcut binalar kanunen 1 Ocak 2020 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesi almak zorundadır.

 

Daha Fazla Bilgi

EKB İçin Gerekli Evraklar Nereden Temin Edilir?

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) son zamanlarda gündemden düşmeyen en önemli konu. 5627 Sayılı kanun ile tüm yapılar için zorunlu hale getirilmiştir.

Enerji Verimliliği Kanunu’na göre, 1 Ocak 2020 itibariyle Enerji Kimlik Belgesi (EKB) olmayan konutlarda alım-satımlar yapılamayacak.
 
Aynı kanunda belirtildiği üzere yapı ruhsat tarihi 1 Ocak 2011 yılından sonra yapılan binalarda zaten iskan başvuru evraklarından bir tanesi olan Enerji Kimlik Belgesi alınması zorunlu hale getirildi.
 
Enerji Kimlik Belgesi (EKB) İçin Gerekli Evraklar 
Peki enerji Kimlik belgesi için alınması için gerekli olan evraklar nelerdir;
 
Mimari Proje (Kapak, vaziyet planı, kat planları, kesitler, görünüşler.)
 
Isı Yalıtım Raporu (TS-825)
 
Mekanik Proje (Isıtma, var ise soğutma, var ise havalandırma, var ise yenilenebilir enerji sistemlerine ait projeler.)
 
Elektrik Projesi (Aydınlatma projesi yeterlidir.)
 
Not : Mevcut Bina kapsamında olan binalar (2011 yılı öncesi) projelerini bağlı bulunduğu belediyenin imar arşivinden temin edebilmektedir.
Yukarıda belirtilen evraklar, bağlı bulunulan belediyenin imar arşivinden veya bağlı bulunulan ilçe tapu müdürlüğünden temin edilebilir. Temin edilen projeler dijital ya da asıl olarak da tarafımıza ulaştırılabilir.
 
Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?
 
Öncelikle bir yapının Enerji Kimlik Belgesi sahibi olabilmesi için başvuru yapmaları gerekir. Başvuru yapacakları kuruluş T.C. Çevre ve Şehircilik bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Enerji Verimliliği Danışmanlığı (EVD) şirketi olması gerekmektedir.
 
Sahte Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Anlaşılır?
 
Bu çalışma için birkaç yönteme sahibiz.
 
Belgenizin sol alt köşesinde bulunan sertifika numarasını ‘Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın’ Enerji Kimlik Belgesi sorgulama sayfasına yazarak doğruluğu tespit edilebilir.
Diğer bir kontrol yolu ise; belgenin alt kısmında yer alan düzenleyen EKB uzmanı ve şirket bilgilerinin lisansını kontrol etmek gerekmektedir.
İlgili şirketin ise EVD şirketi olup olmadığını ‘’ Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’nün Yetkili Şirketler ‘’ sayfasından tespit edilebilir.
Teknik sonuçlar ile ilgili bazı kısımlar dikkat etmeliyiz. Örneğin; m2 başına kWh cinsinden binanızın harcadığı enerjinin gerçek ile örtüşmesi gerekmektedir.
Bir diğer yöntem ise; sağ üst köşede bulunan bina görüntüsünün gerçekten sizin binanız görüntüsü ile uyumlu olması gerekmektedir.
Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Kaç Günde Hazırlanır?
Enerji Kimlik Belgesi tüm belgelerin GS Mühendislik İç Mimarlık  ailesine eksiksiz ulaştığı andan itibaren 22 saat içerisinde hazırlanıp tarafınıza ulaştırılmak üzere kargoya verilir.
 
MEVCUT BİNALAR İÇİN SON GÜN 1 OCAK 2020.
 
Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’ne göre 2011 öncesi yapılmış binaların 1 Ocak 2020 tarihine kadar enerji kimlik belgesi alınması zorunludur.
 
Enerji Kimlik Belgesi; konutlarda enerji kaynaklarının etkin ve verimli bir şekilde kullanılmasını amaçlayan bir belgedir. Bu belge; enerji israfının önlenmesini sağlamak için binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, sera gazı salımı seviyesi, yalıtım özellikleri ve ısıtma-soğutma sistemlerinin verimi gibi birçok bilgiyi içeriyor.
 
Enerji Kimlik Belgesi sınıflandırması A'dan G'ye kadar yapılıyor. En yüksek seviye olan A, en yüksek verimi gösterirken; G ise en düşük verim seviyeyi gösteriyor. Peki Enerji Kimlik Belgesi verilirken hangi kriterlere dikkat ediliyor?
 
Bu belge verilirken; bir binanın ısı yalıtımı, pencerelerin ısı yalıtımı, ısıtma-soğutma ekipmanları verimleri, aydınlatma armatürleri verimliliği olmak üzere enerji tasarrufuna dair birçok kriter dikkate alınıyor. Yani Enerji Kimlik Belgesinin sınıfının belirlenmesindeki tek etken ısı yalıtımı değildir ki bir binanın bu belgeyi alabilmesi için yalıtım yaptırma zorunluluğu da yoktur.
 
Enerji Kimlik Belgesi (EKB) olan konutlar, alıcıların ev kiralama ya da satın alma kararlarını da etkileyecek. Ev satın alırken ya da kiralarken artık sadece evin fiyatına ya da büyüklüğüne değil, Enerji Kimlik Belgesinin de olup olmadığına da bakılacak. Diğer yandan önümüzdeki günlerde Enerji Kimlik Belgesi olan konutlarda devlet teşvikinin de olması bekleniyor.
Daha Fazla Bilgi

İç Mimarlık

GS Mühendislik ve Mimarlık olarak her biri kendi alanında bilgi ve deneyim sahibidir.

Mimar-mühendis ekibimiz ile mimari ve iç mimari alanında keşif, proje çizimi, 3 boyutlu (3D-Render) proje tasarımı, danışmanlık, metraj ve uygulama hizmetleri vermekteyiz. Mekan tasarımında çözümler üreten tasarım ekibimiz, ara süreçleri değerlendirmekte ve süreçler içerisinde farklı departmanların entegre çalışmasını sağlamaktadır. Konut, ofis, mağaza – showroom, fabrika, imalathane, atölye ve cafe yapılarında Mimarlık, dekorasyon ve iç Mimarlık, tasarım, danışmanlık, tadilat ve uygulama alanlarında anahtar teslimi birçok başarılı projeye imza atmış bulunmaktayız.
Daha Fazla Bilgi

Okul Projeleri

Okul Konsept:Okullarımız, çocuklarımızın eğitim gördükleri mekanlar…

Ahşabı her alanda bir sanat olarak işleyen GS Mühendislik İç Mimarlık için okulların yeri her zaman farklı olmuştur. İster özel olsun, isterse de devlet okulu olsun hiç bir fark gözetmeksizin en iyi malzeme ve en iyi işçilik ile sizlerin beğenisine sunacağımız Okul İç Dizayn çalışmalarımız sizlere özel olarak en uygun fiyat garantisi ile hizmetinizdedir.
 
Okullarımızda ahşabın doğallığı, sakinliği, saflığı ve dinlendirici özelliğini en iyi bir şekilde işleyerek değerli öğrencilerimizin eğitimlerini en iyi bir şekilde gerçekleştirmesinde ufakta olsa bir katkıda bulunmak düşüncesiyle artı bir motivasyonla çalışıyoruz! Okul konsept dizaynlarında gösterdiğimiz hassasiyeti ilk günden itibaren sizlerde hissedeceksiniz…
 
Okul danışmasından, kapılarına, tahtasından, sırasından, masasına ve dolaplarına kadar her türlü çalışma için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Daha Fazla Bilgi

Spor Salonu Projeleri

İstediğiniz her türlü projenizin üzerinde çalışarak sizlere istediğiniz doğrultuda kaliteli bir hizmet sunmak bizi mutlu edecektir.

Kaliteden hiç bir zaman ödün vermeyen firmamız sayesinde spor salonunuzun dizaynı açısından son derece yerinde bir karar vermiş olacaksınız. Bu size devamlı bir şekilde kazanç olarak dönecektir. Farklı tarzda dizayn edilmiş yeni spor salonunuz sayesinde her zaman rakiplerinizin bir adım önüne geçmek ve tercih edilen bir spor salonu haline gelmek sizin elinizde!
Daha Fazla Bilgi

Daire İç Dizayn

Daha Şık ve Doğal Bir Daire İç Dizayn Modelleri

GS Mühendislik İç Mimarlık olarak edindiğimiz temel amaç daha şık, daha kaliteli ve içinizi ısıtacak modern daire içi dizayn tasarımlarımız ile memnuniyetinizi yüzünüzdeki mutlu bir tebessümde görmektir.  Bu memnuniyeti şimdiye kadar nasıl ki ahşaba olan aşkımız ve bizim gibi ahşaba karşı tutkusu olan siz değerli müşterilerimiz sayesinde sağladıysak aynı şekilde tutkuyla en üst seviyelere ulaşma hedefindeyiz. Bir marka olarak çok iyi biliyoruz ki; kazanmak asla maddi bir unsur değildir! Kazanmak asli olarak karşınızdaki kişiyi memnun edebilmek, kazanmak değer vermek ve değer görmektir.
 
 Birbirinden güzel tasarımlarımız ve örnek çalışmalarımız bizim tarafımızda değil, sizler tarafından beğeni kazandığı için güzel ve özeldir. Sizler de daire içi dizaynlarınız için diğer müşterilerimiz gibi en kaliteyi tercih edin ve rahat edin! Ahşap Mutfak dizaynı ve akrilik dolaplarınız için tercih edebileceğiniz en iyi firmanın adıdır GS Mühendislik İç Mimarlık
Daha Fazla Bilgi

Mağaza İç Dekorasyon

Mağaza iç dekorasyonu ve iç dizayn konsept çalışmaları için GS Mühendislik İç Mimarlığı seçmeniz için bir çok sebep var!

Özgür bir tasarım ruhuna sahip alanının en iyisi olan ustalarımız sayesinde hayallerinizdeki mağaza dizayn konseptine rahatlıkla ulaşabileceksiniz. Ahşabın zarafeti ile sıradan bir mağaza olmaktan kurtulacak  ve markalaşma yolunda büyük bir adım atmış olacaksınız. En güzel farklı mağaza dizaynlarımızın sayısı her geçen gün artmakta! Sizler de diğer memnun müşterilerimiz gibi en uygun fiyatlara en şık ve kaliteli bir mağaza sahibi olmak istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey firma yetkililerimiz ile iletişime geçmek olacak.
 
A'dan Z’ye tüm mağaza dizayn birikimimizi dilerseniz modern bir görünüm ile, dilerseniz de otantik bir doku ile beğenilerinize sunabiliriz. Aşağıdaki örnek çalışmalar sizlere yaptıracağınız çalışma konusunda fikir vermesi açısından önemli! Sizlerin farklı fikir ve özgür görüşleriniz bizler için çok değerli!
 
 
Daha Fazla Bilgi

Konut Dekorasyonu

Yaşam alanınızı daha fonksiyonel, estetik ve sanatsal dokuya sahip bir alan olarak şekillendirmek istiyorsanız firmamız konusunda uzman ekibiyle sizleri beklemektedir.

  Konu dekorasyon olunca, işin esasını kişisel beğeniler şekillendirmekte ve sanatsal altyapısı sağlam, usta bir ekiple çalışmak, şart olmaktadır. Uygulamacı her ne kadar konusunda uzman olursa olsun, müşterisinin isteklerini tam anlayamıyor ve doğru yönlendirmeler yapamıyor olabilir.
 
 GS Mimarlık Mühendislik, dekorasyon felsefesini öncelikle müşteri istek ve beğenilerini esas alacak şekilde, sanatsal, mimari ve teknik esasların ışığında mekanları tasarlamak ve bunu doğru şekillerde uygulayıp hayata geçirmek mantığı üzerine kurmuştur. Elbetteki bu uygulama ve hizmetler sadece yeni yapılara yönelik olarak düşünülemez.Mevcut yapılarda da zamanla bu tip ihtiyaçlar oluşabilir.Dolayısıyla firmamız aynı zamanda yapının niteliğine göre rekonstrüksyon ve restorasyon çalışmalarını da yapmaktadır.Esas olarak mevcut yapılarda bu çalışmaları, yapı ve objeler üzerinde sanatsal ve kültürel değer tespitleri şekillendirir.Kamuya ait yapılarda bu tespitler kanunlar çerçevesinde biçimlenirken, şahsa ait mülklerde kişinin talep ve istekleri ön plana çıkmaktadır.Kordon yapı bu konuda her zaman müşterisini doğru yönlendirme ve ister kamu ister kişiye ait olsun kültürel değerleri koruma yönünde titizlik göstermektedir.

 

Daha Fazla Bilgi

Mühendislik / Proje Çizimi

Tüm müşterilerimiz için çalışmalarımıza yapılanma analiz raporu hazırlayarak başlıyoruz. İnşaat yapılması planlanan arsanın imar durumunu inceliyor, mevzuat ve kanunların sağladığı haklardan maksimum yararlanarak, müşterimizin taleplerine en uygun inşaat yapılabilir alan ve satılabilir inşaat alanlarına ulaşmayı hedefliyoruz.

Bu alanlara en uygun blok yerleşimlerini tasarlayıp, ruhsat ve iskan bilgileri, tadilat ve tamir izinleri, kaçak yapı statüsü gibi bilgileri de içeren kapsamlı bir rapor hazırlıyoruz. Bu sayede yatırımcıların bütçe ve taleplerine en uygun ve sorunsuz yatırımı bulmasını sağlıyor, henüz projelendirme aşamasına geçmeden, projenin genel tablosunu, beklenen sonuç ve süreçleri, müşterilerimizle paylaşıyoruz.
 
Mimarı tasarım ve projelendirme aşamasında, ekibimiz bünyesindeki tecrübeli yüksek mimar ve mimarlarımızla, müşterilerimizin istek ve ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak amacıyla yola çıkıyor, özgün ve estetik tasarımlar üretmeye çalışırken aynı zamanda imar mevzuatına uygun çözümler yaratıyoruz.
 
Tasarımı tamamlanan projelerimizi, 3. boyuta taşıyor, hazırladığımız 3D görsel ve prezentasyonlarla müşterilerimizi projenin final haliyle henüz inşaat başlamadan tanıştırıyor, satış ve pazarlama ekiplerine gerekli olan görsel materyalleri temin ediyoruz.
 
Mimari projemizi tasarlarken, eş zamanlı olarak, haritacılık işlemleri, zemin etüd çalışmaları, mekanik projesi, elektrik projesi, statik projesi, iskele projesi, iksa projesi, peyzaj projesi, ağaç rölöve çalışmaları, sıhhi tesisat atık su ve içe suyu projesi, yapı aplikasyonu ve TUS belgesi, enerji kimlik belgesi gibi inşaat ruhsatı için gerekli olan tüm kalemleri aynı anda koordine ediyor, mimari tasarım projesiyle superpoze ediyoruz. Tasarımlarımızın fonksiyonel ve görsel olarak mükemmel olmasına gösterdiğimiz özeni, aynı zamanda en kısa sürede inşaat ruhsatı alması için de gösteriyor, bu sayede proje terminlerini minimuma indiriyor, müşterilerimizin zaman ve kar elde etmesini sağlıyoruz.
 
Ruhsatı alınan mimari projemize uygun, uygulama ve iç mimari projelerini de uzman kadromuzla hazırlıyor, mevzuata uygun olarak hazırlanan uygulama projelerimiz sayesinde, projenin iskan belgesini de en kısa zamanda almasını sağlıyor, müşterilerimize bu süreçte A’dan Z’ye ihtiyaçları olan tüm hizmetleri tek çatı altında sunuyoruz.
 
Yapının eski eser olması durumunda da, tecrübeli restorator ve mimarlarımızla, eski eser konumundaki gayrimenkullerin rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin hazırlıyoruz. Anıtlar Kurulu’nda projenin onaylanması ve ruhsata kavuşması için A’dan Z’ye danışmanlık hizmeti veriyor, müşterimizin talep etmesi halinde, uygulama aşamasında da destek vermeye devam ediyoruz.
Daha Fazla Bilgi