haberler

Sektörel bilgileri bu bölümden takip edebilirsiniz.

Hatay Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama

Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama Enerji kimlik belgesi sorgulama son derece basit bir işlemdir. Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama Biz bu işleme değinmeden önce, enerji kimlik belgesi hakkında önemli olan bazı noktalara değinmek istiyoruz.
Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama Enerji kimlik belgesi sorgulama son derece basit bir işlemdir. Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama Biz bu işleme değinmeden önce, enerji kimlik belgesi hakkında önemli olan bazı noktalara değinmek istiyoruz.
 
Başta inşaat ve yapı sektörü olmak üzere pek çok sektörün yakından ilgilendiği konuların başında enerji kimlik belgesi gelmektedir. Binalar, enerjilerini bu şekilde daha yararlı ve daha verimli kullanmaktadır. Son derece güncel bir konu olmasına rağmen, pek çok kişi ne yazık ki enerji kimlik belgesi hakkında yeterli bilgiye sahip değil. Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama Enerji kimlik belgesi içerisinde binaların ısıtılma ve soğutulma sistemlerine kadar pek çok bilgi bulunur. Bu bilgilere ve hesaplamalara göre de enerji kimlik belgesi çıkartılır. Araştırma sonucunda binalara A ila G arasında enerji sınıflandırılması yapılır.
 
Enerji Kimlik Belgesi
Enerji kimlik Belgesi almak isteyenler, Enerji Bakanlığı tarafının yetkilendirmiş olduğu şirketler tarafından verilmektedir. Ancak bu sadece mevcut olan binalar için geçerlidir. İnşaatı tamamen biten binaların belgesini, danışmanlık şirketleri verir. Danışmanlık şirketleri içerisinde uzmanlar barındırmaktadır.
 
Sorgulama İşlemi
 
Enerji kimlik belgesini sorgulamak istiyorsanız, bunun için interneti kullanabilirsiniz. Enerji Kimlik Belgesi  İnternet üzerinden online sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için mutlaka bakanlığın belgenizi onaylaması gerekiyor. Bakanlığın onaylamadığı belgeler için sorgulama işlemi yapamazsınız. Belgeyi aldıktan sonra, onaylama işlemi için bir süre beklemeniz gerekiyor. Onaylama işleminden sonra dilediğiniz zaman sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Belgenizin kimlik numarası, sorgulama işlemi için yeterli bir bilgidir.
 
Sorgulama Ekranı Hakkında
 
Sorgulama ekranında: Ruhsat tarihi, proje tarihi, tadilat tarihi, adres kodu ve projenin onaylanma durumu bulunuyor. Bunun dışında binanın adı, yapının durumu, il ve ilçe bilgileri, enerji performans sınıfı (A ila G arasında), son geçerlilik tarihi bulunmaktadır. Bilgi amaçlı belgenizi internet üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Fakat belge asıl yerine geçmemektedir.
 
Sorgulama Ekranına Gitmek İçin Resme Tıklayınız
 

diğer haberler

Antakya'da EKB Avantajları

Ne kadar enerji tükettiğinizi öğrenirsiniz.

Ne kadar enerji tükettiginizi ögrenirsiniz.
Ne kadar tasarruf yapabileceginiz hakkında bilgilendirilirsiniz.
T.C. Çevre ve Sehircilik Bakanlıgı tarafından tescillenmis olursunuz.
Alım-Satım islemlerinde avantajlı tarafta olursunuz.
Enerji Performans Sınıfı A veya B olan binalardan alınacak daireler için piyasa kosulları altında indirimli kredi kullanılması imkanı.
BDDK, enerji performans sınıfı A olan binalar için degerin %90'ı kadar, B sınıfı olan binalar için %85'i kadar kredi kullanımına olanak verecektir.
Vergilerde uygulanacak tesviklerde de Enerji Kimlik Belgesinde belirtilen enerji performansı dikkate alınacaktır.
Daha Fazla Bilgi

Ofis Perdeleri Nasıl Olmalıdır?

Günün getirdiği her yenilikten kullanılmaya başlayan her teknolojiden ofis dekorasyonları da nasibini alıyor.

Ofislerde kullanılabilecek, yaşamı kolaylaştıran birçok taze fikir var. En çok ta ofis perdeleri bu yeniliklerden olumlu yönde gelişti.
 
Ofis perdesi deyince eskiden akla tül ve benzeri kumaştan yapılmış pek de bakımlı olmayan evler kadar sık temizlenmeyen itici nesneler gelirdi akla.Şimdilerde teknolojinin geldiği son noktayla birçok farklı ve kullanışlı seçenek mevcut.
 
Stor Perdeler
 
Tavana ya da pencerenin hemen üstüne sabitlenen stor perdeler, Polyester kökenli silinebilir kumaştan yapılıyor. Zincirli bir mekanizmayla yukarıdan aşağıya kapanıp açılabiliyor.
 
Zebra Perdeler
 
Hem tül hem kalın kanvas ya da keten kumaştan çizgili bir şekilde dokunarak üretilen zebra perdeler yine tavana sabitleniyor. Zincirli mekanizması ayarlanarak ister tül ister güneşlik olarak kulanım olanağı sağlıyor. Aşağıdan yukarıya dikey yönde açılıp kapanabiliyor. Yılda bir kere profesyonel temizlik gerektiriyor.
 
Jaluzi Perdeler
 
Dikey alüminyum, ahşap veya plastik plakaların birleştirilmesiyle yapılmış perdelerdir. Kolay temizlenebilmesi en önemli avantajıdır. Yatay pozisyonda açılıp kapanıyor.
 
Motorlu Perdeler
 
İster yatay yönde açılsın, ister dikey yönde açılsın,  bütün perde çeşitlerine uygulanabiliyor. Perdenin kumanda ve buton yardımıyla zahmetsizce açılıp kapanabilmesini sağlıyor. Özellikle açmak için ulaşımın zor olduğu yüksek pencerelerde ve cam tavanlarda motorlu ofis perdeleri, büyük kolaylık sağlıyor.
 
Projeksiyon Perdesi Olarak Da Kulanılabilen Stor Perde
 
 Bu perdeler özel ışığı geçirmeyen bir kumaştan üretiliyorlar. Toplantılarda projeksiyonun cama yansıtılmasına olanak sağlayarak ofis dekorasyonunda avantaj sağlıyorlar.
 
Stor, Zebra ya da jaluzi ofis perdesi olarak hangisine karar verirseniz verin; kumaş perdelere oranla hem yer kaplamaması hem kullanım kolaylığı hem de temizlik ve bakımının kolay yapılabilmesi bu perdelerin ofis dekorasyonu için daha ideal seçenekler olduğunu doğruluyor. 
GS Mühendislik Mimarlık Hatay'da Ofis dekorasyonu konusunda uzman ekiple çalışmalarını sürdürmektedir.
Daha Fazla Bilgi

Enerji Kimlik Belgesi İçin Mantolama Şart Mı?

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ile buna bağlı olarak çıkartılan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine göre;

Binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının verimli kullanılmasını,
 
Enerji israfının önlenmesini ve çevrenin korunmasını sağlamak için asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketiminin sınıflandırılması
 
Sera gazı salımı seviyesini,
 
Yalıtım özelliklerini
 
Isıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren belge Enerji Kimlik Belgesi olarak adlandırılmaktadır.
 
Mantolama Nedir?
Mantolama tanım olarak ısı yalıtımını sağlama işlemidir. Isı yalıtımı ise farklı sıcaklıkta bulunan iki ortam arasındaki ısı transferini dengeleme işlemlerinin bütününe denir.
 
Dış cephe mantolama işlemi gerek uzun, gerekse kısa vadede hem bina ömrü adına, hem de insan sağlığı ve ekonomisi açısından oldukça faydalıdır.
 
Isı yalıtkanlığının kazandırdığı dayanım ile bina ömrü uzarken, sıcaklığın normal değerlerde ve sabit kalması ile de binada yaşayan insanların sağlığı düzgün seyredecektir.
 
Bina içinin soğuması engellendiği için, yakıt ve enerji tasarrufu da sağlanarak, ekonomik anlamda yarar görülecektir.
 
Isı yalıtımına sahip bir binanın hava sıcaklığının yanında nem oranı da dengelenmiş olacaktır. Nem oranı doğrudan bina ömrü ile ilgilidir. Nem oranı sabit olacağı için bina belli aralıklarda boya istemeyecektir. Böylece ekonomik anlamda da kazanç sağlanmış olacaktır.
 
Enerji Kimlik Belgesi uygulaması için Binalarda Enerji Performansı yönetmeliğine göre 01.01.2011 tarihinden sonra yapı ruhsatı alan binalar yeni bina olarak adlandırılır.
 
01.01.2011 yılından önce yapı ruhsatı almış ve inşaatı devam edip henüz yapı kullanma izin belgesi almamış binalar mevcut bina olarak adlandırılmaktadır.
 
Yeni binalarda ‘Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine’ göre yürürlükteki Isı Yalıtım Standartlarının yakalanması zorunludur. Enerji Kimlik Belgesi Performansı sonucu D ve altı olan yeni binalarda iskan ruhsatı verilmemektedir.
 
Mevcut binalarda ise böyle bir sınırlandırma yoktur, A sınıfından G sınıfına kadar bütün sonuçlar elde edilebilir, yalıtım zorunluluğu yoktur.
 
İnternetin yarattığı bilgi kirliliği nedeni ile pek çok bina yönetimi yalıtım zorunluluğu olduğu düşüncesinde. Ancak tekrar belirtilmelidir ki mevcut binalarda böyle bir zorunluluk yoktur. Binanın mevcut koşullarında Enerji Kimlik Belgesi düzenlenebilir.
Daha Fazla Bilgi

Enerji Kimlik Belgesi D Sınıfı Çıkınca Ne Olur?

Bu sorunun cevabını verebilmek için öncelikle ekb enerji sınıfları hakkında bilgi sahibi olmamız gereklidir.

“Enerji kimlik belgesi nedir?” Sorusunun cevabı konusunda fikir sahibi olmamız faydalı olacaktır.
 
Enerji kimlik belgesi (ekb), Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, yapılarda enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasını, enerji israfının önlenmesini ve çevrenin korunmasını sağlamak için hazırladığı bir belgedir. Asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, sera gazı salınımı seviyesi, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren belgedir.
 
Enerji kimlik belgesi, elektrikli eşyalar alırken dikkat ettiğimiz “a sınıfı enerji tüketimi” ibaresinin yapılarımız için hayat bulmuş halidir.
Ekb’de bulunan enerji sınıfları A’dan G’ye kadar olan harfleri ile ifade edilir.
 
Enerji kimlik belgesi sonucunuz eğer D sınıfı ise bu ne anlama gelmektedir?
Eğer yeni bir yapıya sahipseniz (01 Ocak 2011 tarihinden sonra inşa edilen binalar) binanızın enerji harcamaları, sera gazı emisyonları, dış ortam ile ısı alış verişi fazladır. Binanızın enerji sınıfı, 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu içeriğine göre, C sınıfı ya da daha iyi olmalıdır. Peki bu durumda ne yapmalısınız? Binanızda tasarruf önlemleri almanız gerekmektedir. Örneğin daha düşük sera gazı yayılımı yapan ısınma yöntemleri, ısı yalıtımı gibi. Enerji tasarruf önlemlerini aldıktan sonra tekrar ekb alarak yasal yükümlülüğü yerine getirmiş olacaksınız. Enerji danışmanlığı ve Enerji kimlik belgesi hizmetlerimizle yanınızdayız.
 
Eğer eski yapıya sahipseniz (2011 öncesinde inşa edilen) D sınıfı olan ekb sonucunuz ne ifade ediyor. Aynı şekilde binanızın enerji harcamaları fazladır. 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu içeriğine göre eski binalarda D sınıfı enerji seviyesi yeni binalardan farklı olarak uygundur.
 
Ancak şu bir gerçektir ki D sınıfı bir binada yaşıyorsak C sınıfı binada yaşayanlara göre daha fazla para kaybediyoruz, üstelik aynı lükslere sahip olsak bile bu, şu anlama geliyor binamız ne kadar iyi enerji sınıfına sahipse o kadar tasarruf ediyor, paramızı koruyoruz.
 
D Sınıfı Enerji Kimlik Belgesi
 
Bina ısı yalıtımı Ekb sınıfı üzerinde büyük etkiye sahiptir. Örneğin iki tane aynı bina düşünelim birisi bölge iklim şartlarına göre ısı yalıtımlı, diğeri ise yalıtımsız olsun, yalıtımsız binamızın enerji sınıfı D çıkarken yalıtımlı binamız C sınıfı olacaktır.
 
Enerji Kimlik Belgesinde (ekb) B sınıfı enerji seviyesine nasıl çıkabilirim?
İkamet ettiğimiz bölgenin iklim şartlarına uygun ısı yalıtımı yapmak, ısınma sisteminin düşük enerji sarfiyatı ile yüksek verimde çalışması, aydınlatma sistemlerimiz düşük enerji sarfiyatına sahip olması, pencerelerimizin yüksek yalıtım özelliklerine sahip olması gibi binamızın tümüyle enerji tasarrufu bilinciyle var olması gereklidir.
 
A sınıfı enerji seviyesine nasıl sahip olurum? A sınıfı binaların enerji sarfiyatları oldukça az olmakla beraber kendi enerjilerini üretiyorlardır. Bu binalar çeşitli yöntemler kullanarak enerji üretimi yaparak ısınma, soğutma, aydınlanma gibi ihtiyaçlarını kendileri karşılamakta. Kojenerasyon ve trijenerasyon sistemleri ile tek enerji girdisiyle iki veya üç enerji çıktısı alıyorlar. Öyle ki bazı A sınıfı binalar dışarıdan enerji almaya ihtiyaç duymamaktadır.
Daha Fazla Bilgi

Renovasyon

Renovasyon projeleri, mimaride ve inşaatta kullanılan esaslı onarım projelerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Peki renovasyon nedir, nasıl yapılır diyorsanız hemen yanıtlayalım. Renovasyon kelime anlamı olarak "yenileme" anlamına geliyor. Renovasyon işlemi bir yapının belli kısımlarının korunarak yenilenmesi olarak ifade ediliyor. Daha geniş anlamda düşünürsek renovasyon;Bir kentin bir bölümünün; bir yapının ya da yapının bir bölümünün koruma amacı ile yenileştirilmesidir. Renovasyonda; tarihi bir yapının onarılarak yeni bir işlev kazandırılıyor.
 
Örnek..
Eski bir banka binasının aslına uygun onarılarak sanat galerisine çevrilip yeniden kullanıma açılması; renovasyon örneği olarak karşımıza çıkıyor. Ya da daha önce CAFE olan bir iş yerinin mimari revizyondan geçirilerek KUAFÖR’E dönüştürülmesi.
 
 
Daha Fazla Bilgi

Dekorasyon Nedir?

Mimarlıkta yapıların içinde veya dışında uygulanan süsleme işi.

Odaların, salonların cami ve sarayların zevkli bir biçimde süslenmesi de dekorasyon konusunun sınırları içine girer. 
 
Dekorasyon, iç süsleme ve dış süsleme adı altında iki kısma ayrılır. Bunlardan dış süsleme daha çok mimarlıkla ilgilidir. 
 
İç dekorasyon: İnsanların azami derecede rahat ve huzur içinde yaşayabilmeleri gayesiyle iç mekanların çeşitli unsurlarının uygun bir şekilde bir araya getirilmesi anlamındadır. İç dekorasyon deyimi 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmasına rağmen, insanoğlu adem aleyhisselamdan beri bu unsurlar arasında uygunluk kurmak ihtiyacını her zaman duymuştu. Elimizde ilk insanların yaşadıkları, ibadet ettikleri birimleri nasıl döşedikleri (dekore ettikleri) hakkında bilgi yoktur. Fakat bugün elde bulunan yazı ve resimler sayesinde Mısır, Roma ve İslamiyetin gelişinden sonra ortaya çıkıp muhteşem medeniyetler kuran irili ufaklı yüzlerce İslam devletinde evlerin ve diğer sosyal yapıların nasıl dekore edildiği bilinmektedir. 
 
Eski Mısır ve Romalılar duvar ve tavanlarına yaptıkları resimler yanında birkaç metal koltuk, masa vb. eşya ile süsledikleri yerlerde yaşıyorlardı. Zamanla el sanatlarının gelişmesiyle özellikle ortaçağ Avrupalısı karmaşık, karanlık ve insanı sıkıntıya sokacak dereceye varan süslemelerle dekore ettiği mekanlarda yaşadılar. Müslüman milletler ise, İslamiyetin insana verdiği iç huzur ve manevi hazza uygun olarak, evlerinin yanında yüzyıllar boyunca binlercesini yapıp, insanların hizmetine sundukları cami, han, hamam, kervansaray, darüşşifa, medrese vb. binalarda göz kamaştırıcı, fakat o derecede de sade iç mekanlar vücuda getirdiler. Bunlardan özellikle İslam devletinin büyümesinden sonra Mısır’dan geçen Müslümanlarca İspanya’da kurulan Endülüs Emevi devletinin kurduğu medeniyet, Avrupa’da rönesansı doğurdu. Daha sonra teknolojinin gelişmesinin akabinde yeni makinalarda seri olarak eşyalar yapıldıkça, günümüzde modern manada dekorasyon ortaya çıktı. 
 
İç mimari aydınlatma, duvarların ve döşeme eşyasının süslü görünüşü, belirli bir tesir yapmak maksadıyla yapılmıştır. İç döşeme eşyalarının en önemlileri tunçtan yapılmış açılır kapanır iskemle ve masalardı. Şömineler, tahtadan yapılmış birtakım eşyalar, tavan ve duvardaki renkli süslemeler, kabartmalar, pencere çerçeveleri ve üzerinde asılı bulunan perdeler iç dekorun tamamlayıcılarıydı. İç süslemede Avrupa’da kullanılan şekil; dik, sivri, katı görünümündeki biçimlerden meydana gelirdi. Türklerde iç dekorasyon ise, kaba, keskin hatlardan uzak, zarif, yormayan, zevk ve inceliği ifade edecek şekilde olurdu. Dış süsleme ise mimarı sanat özelliğini taşırdı.
 
 
 
 
Daha Fazla Bilgi

Neden Mimari Tasarıma ihtiyaç Var?

Tasarım tüm kullanıcıların hoşuna gidecek nitelikte olmalıdır.

1. Eşitlikçi Kullanım
 
Tasarım, farklı yetkinlik düzeyleri olan bireyler için kullanılabilir olmalıdır. Farklı kullanıcılar için tasarımda eşit şartlar sağlanmalıdır. Kullanıcılar arasında ayırım olmamalı, kullanıcı damgalanmamalıdır. Güvenlik ve mahremiyet ile ilgili kurallar tüm kullanıcıları kapsamalıdır.
 
2. Kullanımda Esneklik
 
Tasarım, farklı bireysel tercih ve yetkinlikleri kapsamalıdır. Farklı kullanım biçimleri olanağı sağlanmalıdır. Ürün, sağ ve sol elini kullananlar için aynı derecede kullanışlı ve kullanılabilir olmalıdır. Kullanıcının hata yapmasına veya hassas motor becerileri olmamasına olanak sağlamalıdır. Ürün, kullanıcının farklı hızda algılamasına olanak sağlamalıdır.
 
3. Basit ve Sezgisel Kullanım
 
Tasarım, kullanıcının tecrübe, bilgi, dil becerisi ve anlık odaklanma düzeyinden bağımsız olarak kolay anlaşılabilir olmalıdır. Gereksiz karmaşıklıktan kaçınılmalıdır. Kullanıcının beklentilerine ve sezgisel kullanıma aykırı olmamalıdır. Tasarım, geniş bir yelpazedeki okuma düzeyi ve dil becerisini kapsamalıdır. Bilgi, önem dercesine göre sıralanmış olmalıdır. Kullanım sırasında ve sonrasında doğru zamanda kullanım bilgisi ve geribildirim sağlanmalıdır.
 
4. Algılanabilir Bilgi
 
Tasarım, kullanıcı için gerekli bilgiyi, ortam koşullarından, ya da kullanıcının duyusal algılama becerisinden bağımsız olarak, etkin bir biçimde sunmalıdır. Temel bilgilerin “okunabilirliği” en üst düzeyde olmalıdır. Ürüne özgü unsurlar kullanıcıya kolay açıklanabilir nitelikte farklılaştırılmış olmalıdır. Ürün, duyusal kısıtlılıkları olan kullanıcıları kapsayacak biçimde, uyumluluğu sağlayacak teknikleri ya da arayüzleri içermelidir.
 
5. Hata için Tolerans
 
Tasarım, kaza veya istenmeyen davranışlar sonucu ortaya çıkabilecek tehlikeli ve kötü sonuçları en aza indirmelidir. Tasarım unsurlarının en kullanılanları en ulaşılabilir biçimde, tehlikeye sebep olabilecekler ise yokedilmiş, izole edilmiş veya korunaklı biçimde düzenlenmiş olmalıdır. Kaza ve hatalara sebep olabilecek davranış biçimleri ve tasarım unsurları açık olarak ifade edilmiş olmalıdır. Hatalara olanak tanımayan özellikler sağlanmalıdır.
 
6. Düşük Fiziksel Güç Gereksinimi
 
Tasarım, etkinlik ve rahatlıkla kullanılabilir olmalı, yorgunluğa en az derecede olanak vermelidir. Kullanıcı, vücudunu doğal olmayan konumlarda bulundurmak zorunda kalmamalıdır. Ürün, kabul edilebilir derecede güç kullanarak çalıştırılabilmelidir. Ürün, üst üste tekrar eden davranışları gerektirmemelidir. Uzun süreli güç kullanımı gerekliliği en aza indirilmelidir.
 
7. Yaklaşım ve Kullanım İçin Uygun Boyut ve Mekân
 
Kullanıcının vücut ölçüleri, duruş pozisyonu ve hareketliliğinden bağımsız olarak, yaklaşma, uzanabilme, elle kullanım ve genel kullanım için uygun boyut ve alan sağlanmış olmalıdır. Hem oturan, hem de ayaktaki kullanıcılar için önemli kullanım öğelerine engelsiz bakış açısı temin edilmelidir. Tüm kullanım öğelerine otururken ya da ayakta aynı derecede kolaylıkla ulaşılabilmelidir. Farklı el büyüklüğü ve el ile kavrama özelliği düşünülmüş olmalıdır. Yardımcı gereçler (tekerlekli sandalye, yürüme gereçleri, vb.) veya yardımcı olacak kişiler için yeterli alan sağlanmalıdır.
 
Evrensel tasarımın genel yapısının açıklanması için yararlı bir sistem oluşturan ilkeler, tasarım disiplini içerisinde farklı şekillerde uygulanmaktadır. Örneğin, ürün tasarımında “basit ve sezgisel kullanım” ilkesine göre yeşil renk ilerleme, kırmızı renk durma anlamını taşıyabilmekte, mimarlıkta aynı ilke ise, kat planlarının kullanıcının yardım, rehber veya bir harita olmaksızın yönlenmesini sağlayabilmesi olarak yorumlanabilmektedir.
Daha Fazla Bilgi

Mutfak Dekorasyonu İçin 5 Küçük Dokunuş

Metrekare olarak küçük yada büyük olsun, mutfak dekorasyonu yaşam tarzımıza ve yemek kültürümüze göre şekillenmektedir.

Hatay'daki mutfaklar genellikle büyük boyutlardadır. Kahve kültürü olan ev sahibi mutfak dekorasyonunda kahve köşesi gibi detaylar yapabilir. Yemek yapayı seven bir ev sahibi de dekoratif baharatlıklar ile dekorasyonuna detay verebilir.
 
Yazımızda 5 küçük dokunuş ile evinizin mutfağını, istediğiniz şekilde nasıl dekore edebileceğinizi, paylaşacağız.
 
1. Farklı Aydınlatmaları Kullanın
Mutfak dekorasyonu içinde aydınlık bir ortam yaratacak aydınlatmalar yemek yeme ve pişirme esnasında daha kullanışlı olacaktır. 
 
Farklı Aydınlatma Örnek 1 > Mutfak tezgahınızı aydınlatacak tavan spotları ve sarkıt avizeler.
Farklı Aydınlatma Örnek 2 > Tezgahınızı aydınlatacak led şerit aydınlatma ürünleri.
Farklı Aydınlatma Örnek 3 > Abajur ve Lambader ürünleri.
2. Dolap Kapaklarınızı Boyayın
Video paylaşım sitelerinde rahatlıkla nasıl yapacağınızı öğrenebileceğiniz bir çalışma ile dolap kapaklarınızı istediğiniz renklere boyayabilirsiniz.
3. Kullanışlı Dolap Modülleri Tercih Edin
Mutfak için yer tasarrufu konusu önemlidir. Dolap modüllerini ihtiyaçlar göz önüne alınarak ve her parça boşluk değerlendirilecek şekilde yaptırmak ilerleyen günlerde çok işinize yarayacaktır.
 
Ahşap ve metal yemek pişirme araç gereçleri ile yağ ve soslar için bir dolap kullanışlı olacaktır.
Tencereleri asarak yerleştireceğiniz dolap sistemi tencerelerin çizilmesini önleyecek ve yemek pişirme esnasında tencerelere kolay erişim sağlayacaktır.
Ocak alt kısmında baharatlık dolap bölümü tasarımı ve kesme tahtası gibi ince uzun mutfak gereçleri  için depolama alanı.
Harici kesme tahtasına gerek olmadan ve çöp kutusu üst boşluğunun değerlendirilmesi açısından faydalı bir  dolap tasarımı.
4. Dekoratif Renkli Aksesuarları Kullanın
Aydınlatma ürünleri kadar etkili bir diğer dekorasyon malzemesi dekoratif aksesuarlardır. Evin her alanında olduğu gibi mutfak dekorasyonu içinde renkli kupa, vazo, bardak ve renkli obje gibi aksesuarları kullanabilirsiniz.
Sandalyeler İle Renk Uyumunu Sağlayın
Mutfak dekorasyonunda renk uyumu için en etkili aksesuarlardan olan sandalyeler canlı veya her biri farklı renklerde tercih edilerek kullanılabilir.
Daha Fazla Bilgi

İşyeri Dekorasyon Modelleri İçin Harika Fikirler

İşyeri dekorasyon konusu aslında sanıldığı kadar karmaşık değil. İsterseniz kendi işyerinizin dekorasyonunu kendiniz de yapabilirsiniz.

Önemli olan doğru mobilyaları ve doğru aksesuarları bir araya getirmek..
Ferah İşyeri Dekorasyon Örnekleri
İşyeri dekorasyonunuzu yaparken, işyeriniz küçükse bile ferah bir ortam yaratmaya çalışın. Sıkışık ve karmaşık bir dekorasyon yapmak sizi de rahatsız edebilir. Doğru mobilyalar ve doğru aksesuarları bir araya getirdiğinizde etkileyici bir dekorasyon oluşturabilirsiniz.
 
Kafe İçin İşyeri Dekorasyon Fikirleri
Kafeler dekorasyonu sebebiyle de sıkça tercih edilir. Güzel dekorasyonu olan bir kafe insana daha dinlendirici ve daha eğlenceli gelir. Günün stresini atmak için, hoş dekorasyonlu bir kafeden uygun daha ne olabilirki? Eğer sizin de bir kafeniz varsa ufak dokunuşlarla bu kafeyi daha güzel bir yer haline getirebilirsiniz. Önemli olan bir konsept bütünlüğü oluşturmak.
 
Hatay Ofis Giriş Dekorasyonu
Ofisinizin girişinde bir görevli bekliyorsa ve ofise gelen misafirlerinizi karşılıyorsa burayı hoş dekorasyonu olan bir yer haline getirebilirsiniz. İnsanlar beklerken hem güzel dekorasyonunuzun ayrıntılarını inceler hem de farklı objeleri farklı yerlere koyarak dikkat çekici bir bekleme alanı yaratabilirsiniz.
 
Hatay Mağaza Dekorasyonu
 
Eğer bir mağazanız varsa, mağazanızın dekorasyonuna çok önem vermelisiniz. Bir markanın mağazasını açtıysanız mağaza sahipleri kendi dekorasyonunu kendileri yaparlar ancak siz kendi mağazanızı açtıysanız bütün dekorasyon işi size aittir. Antakya'da markanızı bilmeyen insanlar bile yoldan geçerken mağazanızın dekorunu beğenerek içindekileri merak edip, alışveriş için içeri girebilirler.
 
Kuyumcu Dekorasyonu
Eğer bir kuyumcu dükkanınız varsa ürünlerinizi güzelce sergileyebilmek ve dikkat çekici hale getirmek istiyorsanız dekorasyonunuza önem vermelisiniz. Özellikle satmak istediğiniz ürünler varsa bu ürünleri ön plana çıkartacak şekilde dekorasyon yapmak işinize yarayacaktır.
Daha Fazla Bilgi