EKB

Yapılarınıza değer katan sistem

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Kriterleri Nelerdir?

Yapılarda enerji kullanımı denilince akla gelen ilk şey elektrik kullanımıdır.
Ancak binalarda elektrik enerjisinin kullanımından çok ısıtma soğutma enerjisi kullanılmaktadır. Bunun dışında enerji kullanımındaki yan materyaller beslenmeli enerji bakımından minimum harcayan ve maksimum etki yaratan sistemler oluşturulmadır.
 
Enerji kimlik belgesinde; enerjinin yıllık oranda tüketimi, binaların ısı yalıtım özelliklerinin iyi olması, ısıtmanın ve soğutmanın en etkin şekilde kullanılması, binanın enerji kullanımında çevreye verdiği zarar veya enerji dönüşümü gibi kriterler bakanlıktan onaylı yetkililer tarafından incelenmesi sonucunda; A,B,C,D,E,F,G standartları doğrultusunda hazırlanıp yapı sahiplerine sunulur. Sıralamada görüldüğü üzere A en iyi sınıf olmakla birlikte; B üstü bir enerji kimlik belgesine sahip olmak isteyen yapının ısı yalıtımında standardın üzerinde olması beklenir. En önemli enerji kimlik belgesi;(EKB) kriteri ise ısıtma soğutma etkinliği ve ısı yalıtımıdır.

diğer ekb

Hatay'da Neden EKB Almalıyım?

1 Ocak 2011 tarihi itibariyle hayatımıza ve yürürlüğe girmiş enerji kimlik belgesi uygulaması 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu tarafınca bazı yapıdaki binalar hariç tüm binaların alması gereken zorunlu belgelerden biridir.

1 Ocak 2011 tarihi itibariyle hayatımıza ve yürürlüğe girmiş enerji kimlik belgesi uygulaması 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu tarafınca bazı yapıdaki binalar hariç tüm binaların alması gereken zorunlu belgelerden biridir.
 
2011 yılından sonra yapılan yeni binaların iskan belgesi almak için bu belgeye ihtiyaçları vardır. Ancak binalar enerji kimlik belgesine sahip olsa da performans sınıfı C’nin altında ise yine de iskan alamazlar.
 
Bunun haricinde bu tarihten önce yapılmış olan eski binaların enerji kimlik belgesi almak için 2020’ye kadar süreleri bulunmaktadır. Ancak ne kadar erken davranırsanız o kadar karlı bir durum söz konusu çünkü enerji kimlik belgesi satış değerini artırırken, ileride sizi de yüksek vergiler ödemekten koruyacak.
 
Ev alış-satışlarında ve kiralamalarda enerji kimlik belgeleri ekstra bir önem kazanır. Çünkü yatırım yaptığınız binanın tüm özelliklerini görebilmektesinizdir. Bu belgeden yola çıkarak değiştirmeniz gereken sistemleri görebilir, bu açıklıkları gidererek faturalarınızda ve enerjinizde tasarruf sağlayabilirsiniz.
 
Hatay'da Enerji kimlik belgesinin avantajları:
 
Binanın yıllık tükettiği (ısınma, soğuma, aydınlatma vs.) toplam enerji miktarı öğrenilir.
Bina, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tescillenir.
Bina, belediye ve tapu işlemlerinde problemlerle karşılaşmaz.
Binanın mevcut değeri artar.
Enerji kimlik belgesinden muaf binalar hangileridir?
 
Aşağıdaki durumlardan birine sahipseniz enerji kimlik belgesi almanıza gerek yoktur:
 
Binayı kullanmayı planladığınız süre en fazla 2 yıl ise,
Binanız sera veya atölye ise,
Isıtılmasına veya soğutulmasına gerek olmayan bir bina türü ise (cephanelik, ahır, ağıl),
Kullanım alanı 50 metrekare altında ise,
Mücavir alan haricinde toplam inşaat alanı 1000 metrekareden az ise,
Sanayi yerlerinde üretim gösteren bina ise.
Enerji kimlik belgesi fiyatlandırması nasıl yapılır?
 
Enerji kimlik belgesi, sanıldığı kadar pahalı ve masraflı değildir. Fiyat, binadaki daire sayısı, dairelerin ve binanın toplam metre karesi ve binanın eski veya yeni olması durumlarına göre değişiklik göstermektedir.  Sabit bir fiyatı tüm hesaplamalardan sonra almaya karar verdiğiniz enerji kimlik belgesi uzmanından öğrenebilirsiniz.
Daha Fazla Bilgi

Hatay'da Enerji Kimlik Belgesi Fiyatları

Enerji kimlik belgesi fiyatları ile ilgili birçok kişi bilgi almak için araştırmalar yapıyor fakat bu konuda net bilgiye ulaşma aşamasında sıkıntılar yaşıyor.

Enerji kimlik belgesi fiyatları ile ilgili birçok kişi bilgi almak için araştırmalar yapıyor fakat bu konuda net bilgiye ulaşma aşamasında sıkıntılar yaşıyor. 
 
Hatay Ekb, web sitesi üzerinden enerji kimlik belgesi fiyatları konusunda sizlere ihtiyacınız olan tüm bilgiyi veriyor, ücretsiz olarak danışmanlık yapıyor.
 
Enerji Kimlik Belgesi Nedir?
EKB binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren binanızın enerji performansını gösteren belgedir.
 
“5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu” ve buna bağlı olarak çıkartılan “Binalarda Enerji Performansı (BEP) Yönetmeliği” hükümlerine göre, yönetmelik kapsamındaki tüm binalar için Enerji Kimlik Belgesi (EKB) alma zorunluluğu getirilmiştir.
 
Enerji Kimlik Belgesi’nin alınması süreci nasıl işler?
Firmamız ile anlaşmaya varıldıktan sonra tarafımıza ileteceğiniz binaya ait dokümanlar vasıtasıyla EKB uzmanlarımız tarafından belgeniz en kısa sürede hazırlanacak ve bakanlık onayı alınmış belge ücretsiz kargo ile gönderilecektir.
 
Hatay'da Enerji Kimlik Belgesi Almak Zorunlu mudur?
5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu uyarınca 05.12.2008 tarihli ve 27075 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği’ne” göre 2011 yılından önce yapılmış binalar için 01 Ocak 2020 tarihine kadar, 2011 yılından sonra yapılan yeni binalar için ise iskan aşamasında Enerji Kimlik Belgesi düzenlenmesi zorunludur.
 
Hatay'da Enerji Kimlik Belgesi’nden muaf binalar hangileridir?
İnşaat alanı 50 m² altında olan binalar,
Türk Silahlı Kuvvetleri, Millî İstihbarat Teşkilâtı Müsteşarlığı Binaları, Milli Savunma Bakanlığı ve bağlı kuruluşları,
Mücavir alan dışında kalıp inşaat alanı 1000 metrekarenin altında olan binalar,
Kullanım süresi 2 yıldan az olarak planlanan binalar,
Seralar ve atölyeler,
Münferit olarak inşa edilip ısıtma ve soğutma ihtiyacı olmayan ahıl, ahır, depo ve ardiyeler,
Sanayi alanında yer alıp üretim faaliyeti gösteren binalardır
Kimler Enerji Kimlik Belgesi Hazırlayabilir?
Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş EVD şirketleri ve T.C Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş SMM (Serbest Müşavir Mühendis) firmaları tarafından hazırlanabilir. Sadece sisteme kayıtlı olan mühendis/mimar tarafından EKB hazırlanabilir.
Daha Fazla Bilgi

Enerji Kimlik Belgesi’nden Muaf Binalar

Binanın aşağıdakilerden herhangi biri olduğunu gösterebiliyorsanız, Enerji Kimlik Belgesi’ne ihtiyacınız yoktur:

Binanın aşağıdakilerden herhangi biri olduğunu gösterebiliyorsanız, Enerji Kimlik Belgesi’ne ihtiyacınız yoktur:
 
Geçici bir bina sadece 2 yıl veya daha kısa süre kullanılacak ise,
İbadet yeri olarak veya diğer dini faaliyetler için kullanılıyorsa,
Fazla enerji kullanmayan bir sanayi sitesi, atölye veya konut dışı tarımsal yapı
50 metrekarenin altında toplam alanı olan müstakil bir bina
Satıcı veya ev sahibi tarafından tahrip edildiğinden ve ilgili tüm planlama ve koruma izinlerine sahiplerse,
Boş binalar ve yıkım planlanan binalar ise Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğu yoktur.
Bir bina da aşağıdakilerin tümü doğruysa, bu bina da Enerji Kimlik Belgesi’den muaf sayılır:
 
Boş mülkiyeti ile satılması veya kiralanması nedeniyle
Yıkıma elverişlidir ve site yeniden geliştirilebilir
Alıcı veya kiracı imha etmek için planlama izni başvurusunda bulunduysa belgeden muaftır.
Enerji Kimlik Belgesi Enerji Sınıfı Yükseltmesi Nasıl Yapılır?
 
Mevcut bir binanın Enerji Kimlik Belgesi alındıktan sonra enerji sınıfı nasıl yükseltilir? Sorusunun cevabı ön görülen tadilatların yapılması ile sağlanabilmektedir. Örneğin, dış cephenin mantolanması, çatı yalıtımının tamamlanması, güneş panellerinin yerleştirilmesi, binanın ısıtma ve soğutma sistemlerinde teknolojik yenilemelerin yapılması  enerji sınıfını yükseltmede önemli etkenlerdir.
 
Antakya'da Enerji Kimlik Belgesi’nde Yer Alan Bina Değeri Neye Göre Hesaplanıyor?
 
Binanızın enerji performansını gösteren değerler, siz tarafınızdan beyan edilen bina proje evraklarındaki bilgilere göre hesaplanır. Bina projelerinde yer alan bilgiler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bep.tr sistemine Enerji Kimlik Belgesi uzmanı olan kişilerce girişi yapılmakta ve girilen ayrıntılara göre değerlendirme otomatik olarak yapılmaktadır.
 
Antakya'da Enerji Kimlik Belgesi Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?
 
Enerji Kimlik Belgesi almak için öncelikle binanızın mimari projesi, elektrik projesi, mekanik projesi ve yalıtım projelerinin olması gerekmektedir. Özellikle, ısıtma soğutma ve yalıtımı kapsayan mekanik projesi kapsamlıdır. O yüzden tüm projeleri ayrı ayrı verilmesi gerekmektedir. Eğer projelerinizde eksik var ise binanın bulunduğu belediyeden eksik projelerinizi tamamlayabilirsiniz.
 
Daha Fazla Bilgi

Enerji Kimlik Belgesi Notları Nasıl Sınıflandırılır?

Bir Enerji Kimlik Belgesi, binanızın A’dan G’ye kadar olan notları ne kadar verimli kullandığını en verimli not olan ‘A’ ile en verimsiz not ise G) olarak derecelendirmektedir.

Bir Enerji Kimlik Belgesi, binanızın A’dan G’ye kadar olan notları ne kadar verimli kullandığını en verimli not olan ‘A’ ile en verimsiz not ise G) olarak derecelendirmektedir.
 
Binanın Enerji Sınıfının Yüksek Çıkmasının Avantajları Nelerdir?
 
Eğer binanızın enerji sınıfı, değerlendirme sonucu A çıktıysa ve belgelendirildiyse, o binanın ısıtılmasından soğutulmasına, aydınlatılmasından havalandırılmasına kadar enerji sınıfı G olarak belgelenen bir binadan daha az enerji harcadığı ortaya çıkacaktır. Binanın Enerji sınıfı, yıllık enerji ihtiyacını belirler aynı zamanda binanın yıllık enerji tüketimini ortaya çıkarır. Bu da alım satımdan tutun kiralamaya kadar diğer binadan daha üstün tutulmasına ve aynı zamanda tercih sebebi olmasına neden olacaktır.
 
Hatay'da Enerji kimlik belgesi nasıl alınır?
 
Binanın Enerji Sınıfının Düşük Çıkmasının Dezavantajları Nelerdir?
 
Binanızın enerji sınıfı, değerlendirmeler sonucu düşük yani G çıktıysa, enerji tüketiminin çok yüksek olduğu ve binanın birçok açıdan tadilata girmesi gerektiği ortaya çıkacaktır. Bu da binanın, ısıtmasından soğutmasına, aydınlatmasından, ısı,ışık ve ses yalıtımına kadar birçok alanda yenilenmesi anlamına gelmektedir.
 
Hatay'da Enerji Kimlik Belgesi’ne Neden İhtiyacımız Var?
 
Mülkünüzü kiraya veriyor veya satıyorsanız
Yapım aşamasında bir bina tamamlandıysa
Binanızda ayrı meslek dalları için kullanılan parça sayısında değişiklikler var ise ve bu değişiklikler sabit ısıtma, iklimlendirme veya mekanik havalandırma sistemlerinin teminini veya genişletilmesini içeriyorsa bir Enerji Kimlik Belgeniz mutlaka olmalıdır.
Herhangi bir olası alıcı veya kiracıya bir Enerji Kimlik Belgesi sunmazsanız, binanın makul değerine bağlı olarak henüz netleşmemiş 1 Ocak 2020’ye kadar netleşecek bir para cezasına çarptırılabilirsiniz. Ya da binanızın kullanım hakları Enerji Kimlik Belgesi alana kadar el konulabilir.
 
Hatay'da Enerji Kimlik Sertifikası Nasıl Alınır?
 
Bir Enerji Kimlik Sertifikasını yalnızca ticari bir enerji değerlendiricisinden alabilirsiniz. İhtiyacınız olacak değerlendiricinin türü, binanın karmaşıklığına ve özelliklerine bağlı olacaktır. Birini seçme konusunda tavsiyeye ihtiyacınız olursa, ticari (evsel olmayan) bir enerji uzmanıyla konuşun veya ait oldukları onaylı akreditasyon planına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ya da Enerji Verimliliği Danışmanlık (EVD) Şirketleri ve SMM bünyelerindeki Enerji Kimlik Belgesi Uzmanları’na başvurun.
Daha Fazla Bilgi

Antakya Enerji Kimlik Belgesi Önemli Hususlar

Türkiye’deki tüm binalarda zorunlu hale getirilen enerji kimlik belgesi (EKB) uygulaması başladı.

Türkiye’deki tüm binalarda zorunlu hale getirilen enerji kimlik belgesi (EKB) uygulaması başladı. Milyonlarca vatandaş enerji kimlik belgesi olmadan bina alım satım ve kira işlemi yapamayacak.
7 Sınıflı enerji kimlik belgesi
Enerji Kimlik Belgesi, binaların yapı kalitesini enerji tasarruf edebilme kapasitesine göre sınıflandırılıyor. Bu belgede binalar A’dan G’ye kadar 7 aşamada sınıflandırılır. A sınıfı en tasarruflu binayı, G ise ısı tasarrufu açısından en kötü binayı sınıflandırmakta kullanılır.
 
Yeni yapılan binaların başvurusu müteahhit tarafından, kullanılmakta olan binalarda ise başvuru apartman yöneticisi tarafından yapılacak. Belge için binanın toplam kapalı alan metrekaresi üzerinden ücretlendirme yapılacak. Bina için çıkartılan toplam ücret, daire sahiplerine, daire büyüklüklerine göre bölünerek hesaplanacak.
 
10 yıl geçerli enerji kimlik belgesi
Enerji Kimlik Belgesinin geçerlilik tarihi 10 yıl olarak belirlendi. Ancak binada mantolama yapılması halinde enerji kimlik belgesi yeniden çıkartılacak.
 
Enerji Kimlik Belgesi Nedir?
Enerji kimlik belgesi 5627 sayılı Enerji Yükümlülüğü Kanunu ile çıkartılan bir belgedir. Var olan enerji kaynaklarının çok daha iyi bir şekilde kullanılması, israfın engellenmesi, çevre ve doğanın korunması, enerji kaynaklarının aktif olarak sürdürülebilmesi amaçlanan enerji kimlik belgesinde binalar ile ilgili pek çok bilgi yer almaktadır.
 
Antakya'da enerji kimlik belgelerinde  binanın enerji sınıfı, enerji tüketim seviyesi, sera gazı salımı, yalıtım özellikleri, soğutma ve ısıtma sistemlerinin verimliliği ile ilgili bilgiler yer almaktadır.
 
Enerji kimlik belgelerini başka bir ifade ile çamaşır makinesi ve buzdolabı gibi elektronik eşyalarda bulunan enerji performans sınıflarının binalar içinde geçerli halde getirildiği belgelerdir şeklinde ifade etmek mümkündür. Enerji verimliliği sınıflandırılması A ile G arasında yapılmaktadır. A enerji sınıfı en yüksek verimliliği, G enerji sınıfı ise en düşük verimliliği ifade etmektedir.
 
Yeni yapılan binalarda en düşük enerji sınıfı C olarak sınırlandırılmaktadır. Eski binalarda ise sınıf sınırlaması yoktur.
 
Enerji Kimlik Belgesini Kim Veriyor?
Enerji kimlik belgeleri, enerji kimlik belgesi vermeye yetkilendirilen kuruluşlar tarafından verilmektedir. Enerji kimlik belgesi düzenlemek için bir belge alınması gerekmektedir.
 
Bu belge SMM belgesidir. SMM belgesine sahip olan mühendis ya da mimarlar bünyesinde çalıştıkları kurum adına enerji kimlik belgesi düzenleyebilirler. Bu kurumlara başvurarak binanız için gerekli enerji kimlik belgesine sahip olabilirsiniz.
 
Enerji Kimlik Belgesi Fiyatları
Enerji kimlik belgelerinin fiyatları, binanın metrekaresine ve daire sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle enerji kimlik belgelerinin fiyatları hakkında detaylı bilgi verebilmek mümkün değildir. Dolayısıyla enerji kimlik belgesi fiyatları ile ilgili firmanızdan bilgi alabilirsiniz.
Daha Fazla Bilgi

Enerji Kimlik Belgesi Ne İşe Yarar

Enerji kimlik belgesi (EKB) hem yeni hem de mevcut binalar için düzenlenen; soğutma, ısıtma, aydınlatma, sıcak su, havalandırma gibi enerji sistemlerinin bir yıl içerisinde tükettikleri enerjiyi gösteren belgedir.

Enerji kimlik belgesi (EKB) hem yeni hem de mevcut binalar için düzenlenen; soğutma, ısıtma, aydınlatma, sıcak su, havalandırma gibi enerji sistemlerinin bir yıl içerisinde tükettikleri enerjiyi gösteren belgedir. Başka bir deyiş ile binaların yıllık m2 başına tükettikleri kWh cinsinden enerjiyi ifade etmektedir. Tüm bunlara bağlı olarak binanın performans sınıfını gösteren belgedir. Bu belgeyi enerji verimliliği kanunu gereğince tüm binaların almaları zorunlu tutulmuştur.
 
Enerji kimlik belgesi almak için binanızın mimari, mekanik ve elektriksel verilerinin girdisi BEP-TR 2 programına yapılır ve program içerisindeki referanslarla karşılaştırılarak binanızın enerji sınıfı belirlenir.
 
Enerji Kimlik Belgesi (EKB) ile Neleri Öğrenebiliriz?
Enerji performansını
Sera gazı emisyonunu
Isıtma tüketimini
Sıcak su tüketimini
Soğutma tüketimini
Havalandırma tüketimini
Aydınlatma bilgilerini
Yalıtım bilgilerini
Mekanik özelliklerini
Bina da bulunan bağımsız bölüm sayısını (iklimlendirilen alan)
Bina yapım yılınızı
Ve varsa yenilenebilir enerji bilgi ve tüketimlerini yine belge üzerinden öğrenebilirsiniz. EKB ilk amaç olarak binanız için enerji verimliliğini sağlayacaktır. Binaların enerji sınıfları A ile G arasında değişmektedir. A sınıfı enerji verimliliği yüksek iken, G sınıfında enerji verimliliği düşüktür. Enerji sınıfınız ne kadar yüksekse enerji tasarrufu o kadar fazla olacaktır. Belgeniz binanızda herhangi bir değişim olmadığı sürece 10 yıl geçerlidir. 10 yılın sonunda yenilemeniz gerekmektedir.
 
Antakya Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Avantajları Nelerdir?
2011 sonrasında yapılan binaların iskan belgesini almak için Enerji Kimlik Belgesine sahip olması zorunludur. Mevcut binalarda da (yapı ruhsat tarihi 01.01.2011 yılından önce olan binalar) kiralama ve satış işlemleri için enerji kimlik belgesi (EKB) zorunluluğu getirilmiştir. Böylece EKB olmayan bir binanın ve dairenin satışı veya kiralaması yapılamayacaktır.
 
Yeni binalar yani yapı ruhsat tarihi 01.01.2011’ den sonra olan binalarda ise Enerji Kimlik Belgesi iskan başvuru evraklarından bir tanesidir. Enerji Kimlik Belgesi olmayan bir bina iskan alamaz. Aynı zaman da yeni binalar özelinde Ekb performans sınıfı minimum C olmalıdır. C sınıfının altında performans sınıfına sahip binalarda iskan alamaz.
 
Hem ev alırken hem de kiralarken enerji kimlik belgesi son derecede önemlidir. Binanızın hem soğutma hem ısıtma sınıflarını öğrenebilirsiniz. EKB’sine bakarak binanıza gereken ısı yalıtımını yaptırabilir, kapı – pencere değişikliğine gidilebilir veya mekanik sistemi değiştirerek hem enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.
 
Binamıza Enerji Kimlik Belgesi almamızın vatandaş olarak bizlere faydaları sıralayacak olur isek;
 
Binamızın yıllık tükettiği enerji miktarını tespit ederiz.
Binamızın ısıtmaya, soğutmaya, aydınlatmaya harcadığı enerji miktarını tespit ederiz.
Binamız Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tescillenmiş bir bina olur.
Alım-satım, kiralama işlemlerinde tapuda bir problem yaşamadan işlemimize devam edebiliriz.
Enerji Kimlik Belgesi sağladığı avantajların yanı sıra zaten her binanın sahip olması gereken yasal zorunluluk olan bir belgedir. 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu tarafınca, kanunda belirtilen bazı durumlar haricinde tüm yapıların için zorunlu kılınmıştır.
 
Kısacası Enerji Kimlik Belgesinin ilk amacı; enerjinin etkin ve verimli kullanılmasını sağlamak, gereğinden fazla kullanımın önüne geçmek, binanızın sınıfını hesaplayarak çevreye verilen zararın önüne geçmektir. "Enerji" alanında ülkemizin attığı ve atacağı önemli adımlardan biridir.
Daha Fazla Bilgi

A Sınıfı Enerji Kimlik Belgesi İçin Yapılması Gerekenler

Enerji Kimlik Belgesi, bir yapının enerjiyi ne kadar verimli kullandığının tespitini yapar. Yapının mimari ve mekanik tesisat projeleri (ısıtma, soğutma, havalandırma), elektrik tesisat ve ısı yalıtım projelerinden alınan verilerin BEP-TR programına aktarılır.

Enerji Kimlik Belgesi, bir yapının enerjiyi ne kadar verimli kullandığının tespitini yapar. Yapının mimari ve mekanik tesisat projeleri (ısıtma, soğutma, havalandırma), elektrik tesisat ve ısı yalıtım projelerinden alınan verilerin BEP-TR programına aktarılır.
 
Aktarımdan sonra binanın, bu yapı özellikleri sonucunda birim metrekare başına düşen enerji tüketim miktarı ve karbondioksit salımı hesaplanarak enerji kimlik belgesi hazırlanmış olur.
 
Hatay'da Enerji Kimlik Belgesi Performans Sınıfı Nedir?
BEP-TR girilen veriler sonucunda enerji sınıflandırmasını A sınıfı ve G sınıfı aralığında yapmaktadır. A sınıfı en verimli sınıfı temsil eder. G harfi ile sembolize edilen sınıf ise en verimsiz sınıfı temsil etmektedir.
 
Binanız eğer olması gereken tüm yapı ve yalıtım standartlarını taşıyorsa C enerji sınıfını alır. Eğer binanız, olması gereken standartlardan daha iyi bir standarda sahipse B enerji sınıfını alır.
 
Eğer binanız, en verimli sınıfı temsil eden A sınıfı verimliliğe sahipse, binanızın tasarımı, yalıtımı, ısıtma-soğutma-havalandırma sistemleri, cam-pencere sistemleri çok kaliteli sistemlerdir ve mümkün olan en üst seviyede yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanılmaktadır.
 
A sınıfı ekb güneş paneli ilişkisi
 
Binanızın A sınıfı çıkması hem çevre dostu bir binaya sahip olmanızı hem de A sınıfı bir binanın işletme maliyetleri çok düşük olduğu için binanıza olan talebin doğrudan artmasını ve maddi açıdan değerinin yükselmesini sağlayacaktır.
 
Bu yazının amacı; binanız için kullanıldığında enerji kimlik belgesi’nin (ekb) A sınıfı çıkma ihtimalini artıracak sistemleri anlatmaktır.
 
A Sınıfı Yapı İçin Gerekli Sistemler
1) Güneş Enerjisi Sistemi
Güneş enerjisi dünyaya gelen güneş ışınlarının güneş panelleri yardımıyla ısı ve elektriğe dönüştürülmesi için kullanılabilen bir kaynaktır. Güneş enerjisi sisteminin binanıza montajı sayesinde verimlilik sınıfında oldukça yüksek değerler yakalarsınız.
 
Tükenmeyen enerji kaynaklarından olan güneş enerjisi, binanızdan sağladığınız enerji tasarrufu miktarı arttırır. Bu da binanızın verimlilik sınıfını yükseltecektir. Binalarda kullanılan güneş enerjisi sayesinde;
 
Konutlar kendi elektriğini üretebilir,
Sıcak su ihtiyaçlarını bu paneller üzerinden karşılayabilir,
Doğalgaz masraflarından büyük oranda kar sağlayabilir,
Hatta üretilen fazla enerjinin satılmasıyla kar elde edilebilir.
 
Güneşten sıcak su üretimi için güneş kolektörleri kullanılmaktadır. Güneş kolektörlerinde üretilen sıcak su, kullanım suyunuzu ısıtmada veya binanın ısıtmasında destek olarak kullanılmaktadır.
 
Güneş pillerinin performanslı çalışma garantileri yaklaşık 25 yıla kadardır. Bu sayı kullanıcıları oldukça memnun etmektedir. Güneş enerji sistemlerine yatırım yapıldığında ise sistem kendini yaklaşık 6-6.5 yılda amorti etmekte - maliyetini çıkartmaktadır.
 
Güneş Panelleri ile İlgili Detaylı Bilgi İçin;
Güneş Enerjisinin Bina Enerji Performansina Etkisi
Güneş Enerji Santrallerinin Kurulum ve Üretim Maliyetleri
Güneş Paneli Temizliği Nasıl Yapılır? Verimliliği Etkiler mi?
 
2) Kojenerasyon Sistemi
Kojenerasyon sistem kısaca doğalgaz, biomass, biogaz gibi yakıt kaynağından, yüksek verimli olarak elektrik ve ısı enerjisinin birlikte üretilmesidir. Bu birliktelik, iki enerji formunun da ayrı yerlerde üretilmesinden daha ekonomik neticeler oluşturmaktadır.
 
Basit çevrimde çalışan, yani sadece elektrik üreten bir gaz türbini ya da moturu, kullandığı enerjinin %30-40 kadarını elektriğe çevirebilir.
 
Bu sistemin kojenerasyon şeklinde kullanılması halinde sistemden dışarıya atılacak olan ısı enerjisinin büyük bir bölümü de kullanılabilir enerjiye dönüştürülerek toplam enerji girişinin %70-90 arasında değerlendirilmesi sağlanabilir.
 
Bu tekniğe “birleşik ısı-güç sistemleri” ya da kısaca kojenerasyon denir. Bu teknikle birincil enerjiden tasarruf %42 seviyesinde gerçekleşmektedir. Dolayısıyla kojenerasyon sisteminin çevreye en önemli katkısı; enerji tasarrufunun yanında atık emisyonların da aynı oranda azaltılmasıdır.
 
Isıtma sıfını A olan ekb
 
Enerji kimlik belgesi (ekb) örneğinde gördüğümüz üzere Kojenerasyon ve Fotovoltaik sistem kurulu olan yapının ısıtma sistemi sınıfı A sınıfı çıkmıştır.
 
Kojenerasyon Sistem ile ilgili detaylı bilgi için;
Kojenerasyon Sistemler
 
3) Trijenerasyon Sistemi
Trijenerasyon kojenerasyon sisteminin daha kapsamlı biçimidir. Elektrik ve ısıtma sistemine bir de soğutma sisteminin eklenmiş halidir. Kojenerasyondan farkı ısı geri kazanım aşamasındaki ısının bir kısmı da soğutma sistemi için kullanılır.
 
Böylece elektrik, ısıtma ve soğutma aynı anda gerçekleştirilir. Daha az yakıt kullanarak daha çok iş yapılmış olunur. Elektrik üretilirken aynı yerde tüketim yapılır ve bu sayede bu sistemde iletim ve dağıtım gibi kayıplar oluşmaz. Tek olumsuz özelliği ise sistemin gürültülü bir şekilde çalışmasıdır.
Daha Fazla Bilgi

Enerji Kimlik Belgesinde Referans Bina Nedir?

Yönetmeliğe göre, enerji kimlik belgelerinin alınabilmesi için enerji performanslarının belirlenmesi ve buna göre hesaplanması gerekmektedir.

Yönetmeliğe göre, enerji kimlik belgelerinin alınabilmesi için enerji performanslarının belirlenmesi ve buna göre hesaplanması gerekmektedir.
 
Avrupa Birliği yasalarına uyum sürecinde, binaların enerji performansı direktifi kapsamında, 2008 yılında ülkemizde ‘Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’ yayınlanmıştır. Bu yönetmelik kapsamında, yeni (1 Ocak 2011 tarihinden sonra) yapılan binalar ve 1000 m2'den büyük mevcut binalara enerji kimlik belgesi alınması zorunlu tutulmuştur.
 
Yönetmeliğe göre, enerji kimlik belgelerinin alınabilmesi için enerji performanslarının belirlenmesi ve buna göre hesaplanması gerekmektedir.
 
Bir binanın enerji performansı, birincil enerji olarak tanımlanan petrol, doğal gaz, kömür, odun gibi doğrudan tüketilebilen enerji kaynakları cinsinden belirlenir. Bina enerji performansı, asıl binanın yıllık metrekare başına düşen enerji tüketim miktarlarının ve karbondioksit salım miktarlarının, referans binanın yıllık metrekare başına düşen enerji tüketim miktarı ve karbondioksit salım miktarının kıyaslanması ile enerji tüketimi ve karbondioksit salınımı için ayrı ayrı hesaplanır.
 
Hatay Enerji Kimlik Belgesi Referans Bina
Aynı hesaplama yöntemi, her iki bina için de çalışarak hem asıl bina hem de referans bina için tüketim ve salım değerlerini hesaplar. Hesaplama, iki bina için iki kez çalışır fakat kullanıcı yazılıma sadece asıl binayı tanımlar.
 
Referans binanın birincil enerji talebi daha sonra tasarlanan binanın enerji performansını belirler. Hesaplama sonucunda elde edilen değerler, yeni yapılacak binanın enerji tüketimini karşılaştırmada kullanılan standart değerlerdir. Bulunan bu değerlerle karşılaştırılma yapılması sonucunda, asıl binanın enerji tüketim sınıfını belirlenir.
 
Referans bina, Bina Enerji Performansı Yazılımı (BEPTR) programına tanımlanan asıl binanın bilgilerini kullanarak sistem tarafından otomatik olarak yaratılır. Referans bina, Enerji Kimlik Belgesi hazırlanacak olan asıl bina ile aynı iklim bölgesine, aynı fiziksel özelliklere, aynı aydınlatma sistemine, aynı sıcak su sitemine ve aynı yenilenebilir enerji ve kojenerasyon sistemine sahip, fakat mekanik sistemler ve bina kabuğunun termo fiziksel özellikleri açısından yönetmeliklerdeki minimum uygunluk değerlerini taşıyan gerçek olmayan (sanal) binadır ve referans değerler kullanılarak hesaplanır.
 
Bütün ülkeler referans bina gereksinimlerini iklim bölgelerine, binaların sınıflandırılmasına ve ülke standartlarına uygun olarak oluşturmaktadır. Bu yönetmelikte, varsayılan referans binanın belirlenmesinde bina boyutu, bina yaşı, maliyet yapısı, yapım malzemeleri ve iklim bölgeleri gibi alt kategoriler için bina stoğunun ayırıcı nitelikteki özellikleri temel alınabilir.
 
BEP-TR’de referans bina mekanik sistemleri konut ve konut dışı binalar için ayrı değerlendirilmiştir. Ayrıca kullanıma bağlı sınır değerleri, rezidans, eğitim, hastane, otel ve alışveriş ve ticaret binaları için kullanım saatleri, Isıtma- Soğutma ve Havalandırma sistemi işletim saatleri, ısıtma ve soğutma için iç ayar sıcaklıkları bina tipine göre belirlenmiş farklı kullanımdaki mekanlara göre tanımlanmıştır.
 
Referans Bina belirlenirken,
 
Asıl binanın geometrisi ile aynı olarak varsayılır. Plan, kesit ve çatı tipleri ile boyu ve toplam alanları asıl bina için seçilen ve girilen bilgilerle aynı kabul edilir.
Asıl bina ile aynı sayıda kat ve tamamen aynı iklimlendirilmiş kat alanı ile modellenir.
Bina bileşenlerinin ısı geçişi ve ısı depolama özellikleri açısından asıl bina ile aynı olmalıdır
Asıl bina ile aynı yerde konumlanmış olduğu ve aynı iklim verilerine sahip olduğu varsayılmalıdır.
Opak (döşeme, duvar, çatı malzemeleri) ve saydam (pencereler) bileşenleri TS825 standardına uygun olmalıdır.
Aydınlatma için yönetmelikte tanımlanan en düşük parametrelere sahip olmalıdır.
Yönetmeliklerin ve mevzuatların izin verdiği en düşük verim değerlerine ve tanımlanan sistem özelliklerine sahip olmalıdır.
Yenilenebilir ve enerji ve kojenarasyon sisteminin bulunmadığı kabul edilerek belirlenir.
Asıl bina iç mekan aydınlatması kurulu gücü, ısıtma- soğutma ve Havalandırma sistem tipleri, boyutları ve sıcak su sistemi dahil bütün tasarım dokümanları ile tutarlı olmalıdır.
Daha Fazla Bilgi

EKB Belgesi Olmayan Dairesini Satamayacak

5627 sayılı enerji Verimliliği Kanunu tarafından mevcut binalar için EKB çıkarılması için tanınan 10 yıllık süre 2 Mayıs 2017 tarihinde bitti.

5627 sayılı enerji Verimliliği Kanunu tarafından mevcut binalar için EKB çıkarılması için tanınan 10 yıllık süre 2 Mayıs 2017 tarihinde bitti. Bu tarihten itibaren 31 Aralık 2020 tarihine kadar yaptırımlar için süre tanındı. Ve şimdi o sürenin de sonuna geldik.
 
Adı geçen kanun kapsamında Enerji performansı yönetmeliğince 1 Ocak 2011 tarihinden önce ruhsatı alınmış ve bu belgeye sahip olmayan binalarda alım-satım ve kiralama işlemlerinde tıpkı DASK zorunluluğunda olduğu gibi mülk sahiplerinden veya kiracılardan binaya ait EKB belgesi ibraz etme zorunluluğu isteniyor.
 
Tapu Müdürlüklerinde sizden istenilecek belgeler arasında yer alan EKB belgesi ayrıca bu tarihten sonra yapacağınız daire kiralamalarında da mecbur hale getirilecek. Yeni kiracınız doğalgaz, elektrik ve su aboneliklerini yenilerken bu belge istenecek. Nasıl ki DASK Belgesi depreme karşı binanın sigortasını sağlıyorsa, EKB ile de binanın ısıtılmasından soğutulmasına kadar tüm verilerine ulaşılmış olacak. Dairenin yeni sahibi bu veriler üzerinden oturumu süresince enerji maliyetlerini bu belge üzerinden öngörebilecek.
Antakya EKB Belgeli Ev
Birçok insan tarafından, Enerji Kimlik Belgesi için yalıtım veya mantolama zorunluluğu bulunduğuna dair yanlış bilgilendirme yapılmakta. Böyle bir mecburiyet söz konusu değildir. Enerji Kimlik Belgesi uygulamasıyla beraber, binaların enerji verimlilik seviyeleri ortaya çıkacak ve bu durum dairelerin satış fiyatıyla beraber alıcıların tercihlerini etkileyecektir.
 
Sizlere tavsiyemiz Bakanlıkların yetkilendirmiş olduğu firmalar haricinde piyasada yer alan diğer firmalara itibar etmemeniz.
 
 
Daha Fazla Bilgi

Ev Satın Alırken EKB’sine Bakıyor Musunuz?

Hatay'da Emlak piyasasında yeniden bir yükseliş olduğu görülmekte. Ancak gayrimenkul satın alma sürecinde artık farklı kıstasların da göz önüne alınması, farklılaşmaya gidilmesi gerekiyor.

Hatay'da Emlak piyasasında yeniden bir yükseliş olduğu görülmekte. Ancak gayrimenkul satın alma sürecinde artık farklı kıstasların da göz önüne alınması, farklılaşmaya gidilmesi gerekiyor. Bunlardan biri de EKB yani “Enerji Kimlik Belgesi”. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2011 yılından beri tüm binaların bu belgeye sahip olmasını zorunlu kıldı. 2011 yılında beridir de yeni yapılan binalar ruhsat aşamasında bu belgeyi ibraz etmek zorundaydı. 2011’den önce yapılan binaların ise, yaptırımla karşılaşmamak için bu belgeyi 31 Aralık 2019’a kadar almış olması gerekmekte.
 
Enerji Kimlik Belgesi’nin (EKB) amacı, binalarda enerji kullanımının verimini görünür yapmak, enerji israfını önleyici faaliyetleri tetiklemek ve dolayısıyla çevreyi korumak şeklinde açıklayabiliriz. Amaçlar doğrultusunda hazırlanan Enerji Performansı Yönetmeliği ile EKB’nin alınması zorunluluğu netlik kazanmış oldu.
 
Hatay Ekb
Ülkemizde tüketilen enerjinin %40’ının binalarda kullanılmaktadır. Bunun da %80’inin ısıtma ve soğutma amaçlı tüketildiğini göz önüne aldığımızda ısı yalıtım uygulaması ile bu enerjiyi %50’ye varan oranda düşürmek mümkündür. Bu da ülke genelinde enerji tüketiminde %16 azalış anlamına gelir. Veya bina içlerindeki enkandesan lambaların LED aydınlatmalar ile aynı ışık akısını sağlamak üzere değiştirilmesi, yine binalarda aydınlatma için harcanan enerjinin %80-90 oranında azalması demektir. Enerji Kimlik Belgesi de bu konularda bina kullanıcıları üzerinde sorgulama ve bilinç yaratmak için bir araç olacaktır.
 
Yeni ev alırken, gelecekte hem bütçesinden harcayacağı miktarı hem de içinde yaşadığı ve çocuklarımıza bir gelecek olarak bırakacağımız çevreyi düşünmek zorundayız. Bu nedenle de ev alırken ya da kiralarken, mutlaka Enerji Kimlik Belgesi(EKB)’ni sorgulayıp, alım için bir kriter olarak göz önüne almamız gerekir.
Daha Fazla Bilgi

Hatay Enerji Kimlik Belgesi

Hatay Enerji Kimlik Belgesi resmi gazetede yer alan ve 5627 sayılı Enerji verimliliği kanununa istinaden alınması zorunlu bir belgedir.

Hatay’daki Binalar İçin Enerji Kimlik Belgesi
Hatay Enerji Kimlik Belgesi resmi gazetede yer alan ve 5627 sayılı Enerji verimliliği kanununa istinaden alınması zorunlu bir belgedir.
 
Bu belge olmadan sahibi olduğunuz binayı satamayacak ve kiraya veremeyeceksiniz.
 
Hatay'ın Antakya ilçesinde bir çok site ve apartmana enerji kimlik belgesi firmamız tarafından verilmiştir.2011 yılı sonrası yapılarda (yeni bina)iskan almak için belediyenin istediği zorunlu belgelerden birisidir.
 
Bu belge binanın enerji performansını ölçüp A-G arasında bir sınıf belirler.Bu sınıfa göre binanın ne derece bakanlığın belirlediği kıstaslara uygun olduğu ortaya çıkar.
 
Verilecek olan belge 10 yıllıktır. Her yıl yenilemenize gerek yoktur. Yasal bir zorunluluk olan Enerji Kimlik  Belgesini zaman kaybetmeden almanız menfaatinize olacaktır.
 
Bu belgenin çıkarılma amacı  enerji anlamında dışa bağımlılığı azaltmaktır. Mantolama, tasarruflu ampul kullanımı, çift cam kullanımı v.b gibi yapılacak olan bina için  olumlu faaliyetlerle enerjiyi bina içinde tutmaktır. Türkiye kullanılan enerjinin sadece % 15 ini kendisi üretmektedir. Dışa bağımlılığımız ne kadar az olursa ülke ekonomisine o kadar fayda sağlamış oluruz.
 
Enerji kimlik belgesi tüm binaya verilir. Tek tek daire bazında çıkarılmaz. EKB saha satış uzmanları binanıza gelirler gerekli görüldüğü takdirde termal kamera kullanarak, mimari proje ve yapı ruhsatı ile beraber binanızın keşfini yaparlar. Sonrasında şirket bünyemizde bulunan mimar ve mühendislerimiz tarafından bina incelenir ve bilgiler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sistemine girilir. En geç 3 gün içerisinde belgeniz onaylanmış olur. Verilen belgenin bir orijinal nüshası mutlaka bina girişindeki panoya asılmak zorundadır. Bakanlık personelleri inceleme yaparken ilk oraya bakacaklardır.
 
Çıkarılan belgenin gerecek olup olmadığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kurulan bep.tr adresinden öğrenebilirsiniz.Bep.tr açılımı Binalarda Enerji Performansıdır. Tarafınıza çıkarılan belgenin altındaki seri numarasını bu sayfadaki bölüme girdiğinizde tüm bilgilerin birbiriyle eşleşmesi gerekmektedir.
 
Belgeye başvururken mutlaka iyi araştırma yapılmalı birebir görüştüğünüz kişilere ve yetki belgesi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından verilmiş şirketlere itimat gösteriniz.
 
Yasaya uyulmadığı takdirde cezai işlem başlatılacağı gibi doğacak sorunlar sizi ve diğer kat maliklerini olumsuz yönde etkileyecektir.
 
Bu konudaki bir diğer makalemizi ”Enerji Kimlik Belgesi Nedir” göz atmanızı tavsiye ediyorum.
Daha Fazla Bilgi

Antakya Enerji Kimlik Belgesi

Antakya Enerji Kimlik Belgesi 2011 yılından itibaren hazırlanan BEP-TR yazılımına göre yeni binaların tamamında binanın gerçek değerini, performansını ölçen ve sınıflandıran bir belge olan 5627 nolu kanuna dayalı olan bu belge bina için geçerli olan değerli bir belgedir.

Antakya'daki Binalar İçin Enerji Kimlik Belgesi
Antakya Enerji Kimlik Belgesi 2011 yılından itibaren  hazırlanan BEP-TR yazılımına göre yeni binaların tamamında binanın gerçek değerini, performansını ölçen ve sınıflandıran bir belge olan 5627 nolu  kanuna  dayalı olan bu belge bina için geçerli olan değerli bir belgedir.
 
2011 yılından  beri  yeni binaların  tamamı iskan belgesi yoksa muhakkak enerji kimlik belgesine ihtiyacı olacaktır. Bu belge hemen çıkan bir belge değildir. Bünyemizdeki uzman arkadaşlar binaya gelerek gerekli ölçü ve tetkikleri yapmaktadır. Binaya ait tüm bilgiler bakanlığın beptr sayfasına eksiksiz girilerek belgenin sınıflandırması ile ilgili süreci bakanlık tarafından bekleyip daha sonrası aşamada belgenin onayı gelerek belgeniz teslim edilir.
 
Antakya'da Enerji kimlik belgesi alabilmek ne yapmak gerekir?
Enerji kimlik belgesi alabilmek için iki önemli kriter ayrımı söz konusudur, mevcut ve yeni bina olarak değerlendirme yapılmaktadır. Bakanlığın belirlemiş olduğu kriterlere bakılarak sınıflandırma nın derecesi önemlidir yeni binalarda 3 adet sınıflandırmadan biri olmak zorundadır. A,B ve C performanslarından biri olmak zorundadır. Eski binalarda ise A dan başlayıp G ye kadar sınıflandırmadan birine sahip olacaktır. Binanın yaşı ,binanın yönü,ada pafta ve parsel numarası, kapı ve pencere tipleri ,mantolama değerlerine bakılarak çıkan sonuç bize binanın değerini verecektir.
 
Antakya bölgesinde yapılan çalışmalara bakıldığında termal kamera ile ölçümlerinde mantolama yapacak olan binalarda önden binaya ciddi yatırım yapmaktansa termal kamera ile  tesbit  ve raporlama sonucunda çıkan değerlere göre binanın gerçek değerlerine bakılıp dış cephe mantolmaya ihtiyaç olup olmadığının tesbitini bu yöntemle yaparak sizi ciddi yatırım maliyetinden www.ekbakademi.com olarak kurtarmış olup tasarruf elde etmiş oluyorsunuz.
 
Bu belgeye sahip olabilmek içi n binan iz  için istenilen mimarı projesi ,yapı kullanım izin belgesine ihtiyaç duyulacaktır. Bunun haricinde uzman ekiplerin tesbiti,çalışmaları ve bakanlığa iletilecek bilgilerin tamamı yapılarakonay sürecine geçilerek belgenin gelmesi beklenir.
 
Sağlık Merkezleri için Enerji Kimlik Belgesi, Sanayi yapıları için Enerji Kimlik Belgesi, Siteler için Enerji Kimlik Belgesi, Toplu Konutlar için Enerji Kimlik Belgesi, Villalar için Enerji Kimlik Belgesi, Ekb Veren Firmalar, Online Ekb, Ekb Belgesi Nasıl Alınır, Ekb Belgesi Şart mı, Ekb Belgesi Zorunlu mu, Ekb Belgesi Veren Firma , Ekb Belgesi İçin Neler Gerekli, Enerji Kimlik Belgesi Zorunlu mu, Enerji Kimlik Belgesi Almayanlar Ceza Öder mi, Binamız EKB Şartını Sağlayamıyorsa Ne Yapabiliriz, Enerji Kimlik Belgesinin Faydaları Nelerdir, Enerji Kimlik Belgesinin avantajları, Enerji Kimlik Belgesi Kanunu, Enerji Kimlik Belgesi Nedir, enerji kimlik belgesi danışma, enerji kimlik belgesi danışma hattı, gibi konularda bizlerden bilgi almak için İletişim Sayfasından ulaşabilirsiniz.
Daha Fazla Bilgi

Hatay'da Ne Zamana Kadar EKB Alınmalı

“Enerji Kimlik Belgesi” uygulaması için Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğinin Geçici 4. maddesinin birinci fıkrası gereğince 01 Ocak 2011 tarihinden sonra yapı ruhsatı alan binalar yeni bina, bu tarihten önce yapı ruhsatı alan binalar mevcut bina olarak değerlendirilmektedir.

“Enerji Kimlik Belgesi” uygulaması için Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğinin Geçici 4. maddesinin birinci fıkrası gereğince 01 Ocak 2011 tarihinden sonra yapı ruhsatı alan binalar yeni bina, bu tarihten önce yapı ruhsatı alan binalar mevcut bina olarak değerlendirilmektedir.
 
Bu tanıma istinaden 1 Ocak 2011 tarihinden sonra yapı ruhsatı almış binaların (yeni binalar), yapı kullanma izin belgesi (iskân ruhsatı) alınması aşamasında Enerji Kimlik Belgesini ilgili idareye (belediye) sunması gerekmektedir.
 
Aksi takdirde, yapı kullanma izin belgesi kanunen verilmemektedir. Mevcut binalar ve 1 Ocak 2011 tarihinden önce yapı ruhsatı almış ve inşaatı devam edip henüz yapı kullanım izni almamış binalar için Enerji Verimliliği Kanununun yayımı tarihinden itibaren on yıl içinde Enerji Kimlik Belgesi düzenlenir.
 
Kısaca, mevcut binalar kanunen 31 ARALIK 2019 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesi almak zorundadır.
 
Hatay Eski Bina EKB
2011 den önce yapılan binanız kanununa göre eski bina EKB’ si alabilir. EKB Akademi Eski bina Enerji Kimlik Belgesinde Yetkili Firmadır.
 
Hatay Yeni Bina EKB
2011 den sonra yapılan binanız kanununa göre yeni bina EKB‘ si alabilir. EKB Akademi Yeni bina Enerji Kimlik Belgesinde Yetkili Firmadır.
 
1 Ocak 2011 tarihinden sonra yapı ruhsatı almış binaların (yeni binalar), yapı kullanma izin belgesi (iskân ruhsatı) alınması aşamasında Enerji Kimlik Belgesini ilgili idareye (belediye) sunması gerekmektedir. Aksi takdirde, yapı kullanma izin belgesi kanunen verilmemektedir.
 
Yeni olan (1 Ocak 2011 den sonra yapılan) binaların enerji kimlik belgesi en düşük C sınıfında olacak şekilde tasarlanmalı ve inşaa edilmelidir. C sınıfından daha düşük seviyede çıkan yeni yapılacak veya yapılmakta olan binalar kanunen iskân ruhsatı alamamaktadır.
Daha Fazla Bilgi

Yeni Bina İçin Gerekli Evraklar

Enerji kimlik belgesi almak bizimle çok kolay.

Binalarda enerji performansı (BEP) yönetmeliğine göre ilk ruhsat tarihi 01.01.2011 tarihinden sonra olan ve yeni bina olarak tanımlanan binalarda Enerji Kimlik Belgesi almak için bu belgeyi düzenlemek konusunda ilgili meslek odaları tarafından yetkilendirilmiş SMM (Serbest Müşavir Mühendis/Mimar) ya da SİM (Serbest İnşaat Mühendisi) belgesine sahip olan mimar ya da mühendisler hizmet verebilmektedir.
 
Bunun yanı sıra bünyesinde Enerji Kimlik Belgesi düzenlemeye yetkili SMM ya da SİM belgesine sahip olan mimar ya da mühendis bulunduran tüzel kişilerde Enerji Kimlik Belgesi düzenlemek konusunda yetkilidir.
 
Yeni Binalarda Enerji Kimlik Belgesi Düzenlenmesi İçin Gerekli Olan Evraklar
 
Mimari Proje
 
Mekanik Proje
 
Elektrik Projesi
 
Yapı Ruhsatı
Daha Fazla Bilgi

Ekb Sıkça Sorulan Sorular

Enerji Kimlik Belgesinde merak edilen soruları cevapladık.

5627 Sayılı Kanun Nedir? Enerji verimliliği kanunu nedir?
 
18 Nisan 2007 tarihinde kabul edilmiş Enerji Verimliliği Kanunu, 2 Mayıs 2007 tarihinde, 26510 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.
 
Bu Kanunun amacı; enerjinin etkin kullanılması, israfının önlenmesi, enerji maliyetlerinin ekonomi üzerindeki yükünün hafifletilmesi ve çevrenin korunması için enerji kaynaklarının ve enerjinin kullanımında verimliliğin artırılmasıdır.
 
Bu Kanun; enerjinin üretim, iletim, dağıtım ve tüketim aşamalarında, endüstriyel işletmelerde, binalarda, elektrik enerjisi üretim tesislerinde, iletim ve dağıtım şebekeleri ile ulaşımda enerji verimliliğinin artırılmasına ve desteklenmesine, toplum genelinde enerji bilincinin geliştirilmesine, yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanılmasına yönelik uygulanacak usûl ve esasları kapsar.
 
Enerji verimliliğinin artırılmasına yönelik önlemlerin uygulanması ile özellik veya görünümleri kabul edilemez derecede değişecek olan sanayi alanlarında işletme ve üretim faaliyetleri yürütülen, ibadet yeri olarak kullanılan, planlanan kullanım süresi iki yıldan az olan, yılın dört ayından daha az kullanılan, toplam kullanım alanı elli metrekarenin altında olan binalar, koruma altındaki bina veya anıtlar, tarımsal binalar ve atölyeler, bu Kanun kapsamı dışındadır.
 
Enerji Kimlik Belgesi Nedir? EKB Nedir?
 
Enerji Kimlik Belgesi, "5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu" uyarınca ülkemizde binaların enerji performans hesaplarını ve binaların enerji sınıfını gösteren belgedir. Kısaca açıklamak gerekirse bir binanın enerji verimliliğini, yapının mimari, mekanik, elektriksel, tüm özelliklerini göz önünde bulundurarak hesaplayarak o yapının enerji sınıfının belirlenmesini sağlar. Bina tıpkı beyaz eşyalarda olduğu gibi A-G arası bir Enerji sınıfı alır.
 
01.01.2011 tarihinden itibaren yapı ruhsatı alan yeni binalarda, İskan (Yapı Kullanım İzin Belgesi) alınması safhasında ilgili idare ve belediyelerce bu belge istenir. Belgenin kesinlikle bulunması ve ilgili idareye sunulması şarttır.
 
Enerji Kimlik Belgesi, Bina Enerji Kimlik Belgesi, Bina Enerji Kimlik Kartı, Bina Isı Kimlik Belgesi, Isı Enerji Kimlik Kartı, Enerji Kimlik Kartı, Enerji Kimlik, Enerji Kartı, EKB Belgesi ve EKB aralarındaki farklar nelerdir?
 
Enerji kimlik belgesi ile bina ısı kimlik belgesi birbiri ile çok karıştırılan iki kavramdır.
 
Enerji kimlik belgesi, bina enerji performans sınıfını gösteren mevcut durum için düzenlenen belge iken, bina ısı ihtiyacı kimlik belgesi, binanın ısıtma ihtiyacını hesaplayan belgedir. 
 
Enerji Kimlik Belgesi Almak Zorunlu mudur? Neden enerji kimlik belgesi (EKB) almalıyım?
 
İlgili Kanun (5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu) gereğince Enerji Kimlik Belgesi alınması, aşağıdaki yapılar haricinde tüm binalarda zorunludur.
 
• Sanayi alanlarında üretim faaliyetleri yürütülen binalar
 
• Planlanan kullanım süresi iki yıldan az olan binalar
 
• Toplam kullanım alanı 50 m² ’nin altında olan binalar
 
• Seralar, atölyeler, münferit olarak inşa edilen ve ısıtılmasına, soğutulmasına gerek duyulmayan depo, ardiye, ahır, ağıl gibi binalar
 
• Mücavir alan dışında kalan ve toplam inşaat alanı 1.000 m² ’den az olan binalar
 
Apartmanlar, rezidanslar, konutlar, ofisler, eğitim binaları, sağlık binaları, oteller ile AVM’ler gibi bina tipleri için Enerji Kimlik Belgesi hazırlanması zorunludur.
 
Enerji Kimlik Belgesi Yasası Nedir? Enerji Kimlik Belgesi Yasası Uygulanıyor mu?
 
Enerji Kimlik Belgesi, "5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu" uyarınca ülkemizde binaların enerji performans hesaplarını ve binaların enerji sınıfını gösteren belgedir.
 
Yetkili Kuruluş Nedir? Enerji kimlik belgesi vermeye yetkili kuruluşlar kimlerdir?
 
Yeni binalar için, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğine (TMMOB) bağlı ilgili meslek odası tarafından, adına düzenlenmiş serbest müşavirlik ve mühendislik hizmetleri belgesi ile EKB düzenleme eğitimini başarı ile tamamlayan personel bulunduran gerçek veya tüzel kişilere, Bakanlıkça EKB verme yetkisi verilecek.
 
Mevcut binalar içinse EKB düzenleme eğitimini başarıyla tamamlayan personel bulunduran 5627 sayılı Kanun kapsamında bina kategorisinde yetkilendirilmiş olan "Enerji verimliliği danışmanlık şirketleri" de EKB verebilecek.
 
Yeni bina, mevcut bina farkı nedir?
 
Yeni bina ve mevcut bina tanımları için milat olarak referans alınabilecek tarihler “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği” uygulamaları, “Enerji Kimlik Belgesi” uygulaması ve 5627 sayılı “Enerji Verimliliği Kanunu’nun” 7.1.c maddesi için farklılıklar göstermektedir.
 
“Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği” uygulamaları için bu yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarih olan 05.12.2009 tarihinden sonra yapı ruhsatı alan binalar yeni bina, öncesinde yapı ruhsatı alan binalar mevcut bina olarak değerlendirilir.
 
“Enerji Kimlik Belgesi” uygulaması için -Yönetmeliğin Geçici 4üncü maddesinin birinci fıkrası gereğince- 01.01.2011 tarihinden sonra yapı ruhsatı alan binalar yeni bina, bu tarihten önce yapı ruhsatı alan binalar mevcut bina olarak değerlendirilmelidir.
 
5627 sayılı “Enerji Verimliliği Kanunu’nun” 7.1.c maddesi için yani ısı ölçüm ekipmanlarının proje aşamasında tasarlanarak inşaat aşamasında monte edilmesi için bu kanunun yürürlüğe girdiği tarih olan 02.05.2007 tarihinden sonra yapı ruhsatı alan binalar yeni bina, öncesinde yapı ruhsatı alan binalar mevcut bina olarak değerlendirilmelidir.
 
Biz bir binanın yeni mi mevcut mu olduğunu anlamak için çoğunlukla yapı ruhsat tarihin 2011 öncesi mi sonrası mı olduğunu gözetiriz.
 
Yeni binalar için bu belge Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlarınca hazırlanmakta olup yapı kullanım izin belgesi aşamasında ilgili idarelerce istendiğinden yeni bina sahiplerinin yapması gereken ekstra bir işlem bulunmamaktadır.
 
Enerji Kimlik Belgesi almazsam ceza öder miyim?
 
Enerji kimlik belgesi bulunmayan yapılar için Enerji Verimliliği Kanununda yer alan idari yaptırımlar uygulanıyor.
 
İdarî yaptırımlar ve uygulama
 
MADDE 10 – (1) Bu Kanun kapsamında, idarî para cezası vermeye yetkili olanlar tarafından yapılan tespit ve/veya denetimler sonucu gerçek veya tüzel kişilere aşağıdaki esaslar çerçevesinde idarî yaptırımlar uygulanır.
 
a) İdarî yaptırım gerektiren haller şunlardır:
 
1) 5 inci madde kapsamında yetkilendirmelerle ilgili yürürlüğe konulacak yönetmelik hükümlerine aykırı hareket
 
edilmesi halinde, yetkilendirme anlaşmalarında tanımlanan usûl ve esaslara göre yetkilendirilmiş kurumların yetki belgesi Kurul onayı ile Genel Müdürlük tarafından, şirketlerin yetki belgeleri ise anlaşma yaptıkları kurum tarafından iptal edilir.
 
Yetki belgesi iptal edilen yetkilendirilmiş kurumlara veya şirketlere en az beş yıl süre ile yetki belgesi verilmez. Yetki belgesi iptal edilen yetkilendirilmiş kurumlar tarafından şirketler ile yapılan yetkilendirme anlaşmaları Genel Müdürlük tarafından incelemeye alınır ve yönetmelikte tanımlanan şartları haiz olmayanlar iptal edilir. Gerekli şartları haiz olanların anlaşmaları Genel Müdürlük tarafından yenilenir.
 
5 inci, 7 nci, 8 inci ve 9 uncu maddeler kapsamında istenen bilgilerin ve inceleme yapma imkânının verilmemesi halinde istenen bilgi ve/veya iznin verilmesi için otuz günlük süre tanınır. Verilen süre sonunda istenen bilgilerin yanlış veya noksan verilmesi halinde onbin Türk Lirası, hiçbir bilgi verilmemesi ve/veya yerinde inceleme imkânının tanınmaması halinde ellibin Türk Lirası idarî para cezası verilir.
 
Bu bendin (2) numaralı alt bendi dışında bu Kanun ve ilgili yönetmelikler kapsamında istenen gerekli diğer bilgilerin otuz gün içinde, doğru olarak ve gerektiği şekilde verilmemesi halinde beşyüz Türk Lirası idarî para cezası verilir.
 
5 inci maddenin birinci fıkrasının (c) bendindeki ticarî sırları kendilerinin veya başkalarının yararına kullananların bu Kanun kapsamına giren kuruluşlarda görev yapmaları iki yıldan aşağı olmamak üzere yasaklanır.
 
5) 5 inci maddenin birinci fıkrasının (ç) bendinin (2) numaralı alt bendi kapsamında bu Kanun ve çıkarılan yönetmelik hükümlerine aykırı hareket ettiği tespit edilerek Genel Müdürlüğe bildirilen şirketlere bu bendin (1) numaralı alt bendi hükümleri uygulanır.
 
6ncı maddenin birinci fıkrasının (c) bendinin (1) numaralı alt bendinde yer alan yayın yükümlülüğünü yerine getirmeyenler hakkında 3984 sayılı Kanun hükümleri uygulanır.
 
6ncı maddenin birinci fıkrasının (c) bendinin (2) numaralı alt bendi ile ilgili hükümlerin yerine getirilmemesi halinde, ilgili tüzel kişilere beş bin Türk Lirası idarî para cezası verilir.
 
Endüstriyel işletmeler ve binaların sahipleri veya yönetimleri, 7nci maddenin birinci fıkrasının (a) bendi ve ilgili yönetmelik hükümlerine aykırı hareket edilmesi halinde, aykırılığın giderilmesi için ihtar edilir. Aykırılığın otuz gün içerisinde giderilmemesi halinde; endüstriyel işletmeye, bina sahibine veya bina yönetimine yirmi bin Türk Lirası idarî para cezası verilir.
 
7nci maddenin birinci fıkrasının (ğ) ve (h) bentlerine aykırı olarak satış yapan gerçek ve tüzel kişilere, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından yirmi bin Türk Lirası idarî para cezası verilir.
 
Bu fıkranın (a) bendinin (9) numaralı alt bendi hariç olmak üzere, idarî para cezası uygulanmasını takip eden bir yıl içinde aynı fiilin tekrarlanması halinde idarî para cezaları iki kat artırılarak uygulanır.
 
c) Bu fıkranın (a) bendinin (2), (3) ve (8) numaralı alt bentleri gereğince endüstriyel işletmelere, bina sahibine veya bina yönetimine verilmiş olan ceza miktarlarının, cezaya muhatap gerçek veya tüzel kişinin bir önceki malî yıla ilişkin toplam enerji harcamalarının yüzde yirmisini veya tüzel kişinin bir önceki malî yılına ilişkin bilançosunda yer alan gelirlerinin yüzde beşini geçmesi halinde, otuz gün içerisinde bilanço ve enerji harcamalarına ilişkin belgelerin ibraz edilmesi şartıyla, her iki sınıra göre hesaplanan tutarlardan düşük olanı ceza miktarı olarak hesaplanır.
 
ç) Bu Kanuna göre, bir başka kamu kurum veya kuruluşu tarafından uygulanması öngörülmeyen idarî yaptırımlar Genel Müdürlük tarafından uygulanır.
 
d) İdarî para cezalarında tüzel kişilerin sorumluluğu, 29/6/1956 tarihli ve 6762 sayılı Türk Ticaret Kanununun 65 inci maddesine göre tayin olunur.
 
Enerji kimlik belgesi her sene mi alınır? Enerji kimlik belgesi için her yıl para ödenir mi?
 
Hayır, her sene alınması gerekli değildir. Enerji Kimlik Belgesi düzenlenme tarihinden itibaren 10 yıl süre ile geçerlidir ve bu sürenin sonunda hazırlanacak bir rapor doğrultusunda yeniden düzenlenir.
 
Fakat bu süre devam ederken binanıza herhangi bir değişiklik yaptığınızda; değişiklik yapılmasından itibaren 1 yıl içerisinde Enerji Kimlik Belgenizi yeniletmek zorundasınız. Çünkü eskiden almış olduğunuz Enerji Kimlik Belgeniz artık geçersiz sayılmaktadır.
 
Enerji kimlik belgesi alırken devlet destek sağlar mı?
 
Hayır, devlet desteği yoktur. Ücretin tamamı talep eden müşteriye aittir.
 
Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Hazırlanır? EKB nasıl hazırlanır?
 
Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği kapsamında Enerji Kimlik Belgesi (EKB)’nin hazırlanmasında kullanılacak ulusal hesaplama yönteminin yazılımı olan Bina Enerji Performansı Yazılımı (BEP-TR) 2010 yılı sonunda tamamlanmıştır. Mart 2017 tarihinden bu yana Bep- TR 2. Versiyona geçilmiştir.
 
Enerji Kimlik Belgesi Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?
 
 - Mimari Proje
 
- Yapı Ruhsatı, Yapı Kullanım İzin Belgesi veya İskan Ruhsatı
 
- Mekanik Tesisat Projeleri (Isıtma Projeleri-Soğutma Projeleri - Havalandırma Projeleri )
 
- Elektrik Tesisatı Projesi
 
- Isı Yalıtım Projesi gerekmektedir.
 
Bina enerji performansı nedir? BEP nedir? BEP-TR nedir?
 
“Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği” ile binaların birincil enerji ve karbondioksit (CO²) emisyonu açısından sera gazı emisyonlarının sınırlandırılması, çevrenin korunmasının düzenlenmesi hedeflenmektedir. Yönetmeliğin hazırlanmasında AB’nin 2002/91/EC sayılı “Binaların Enerji Performansı Direktifi” baz alınmıştır. 2008 yılı içerisinde hazırlanan iki temel yönetmelik (BEP ve MISSIGP) AB Direktifi Sertifikasyon uygulamasının da önemli aşamalarını oluşturmaktadır.
 
BEP Yönetmeliğinin amacı; dış iklim şartlarını, iç mekan gereksinimlerini,  yerel şartları ve maliyet etkinliğini de dikkate alarak bir binanın bütün enerji kullanımlarının değerlendirilmesini sağlayacak hesaplama kurallarının belirlenmesini, birincil enerji ve karbondioksit (CO₂) emisyonu açısından sınıflandırılmasını, yeni ve önemli oranda tadilat yapılacak mevcut binalar için minimum enerji performans gereklerinin belirlenmesini, yenilenebilir enerji kaynaklarının uygulanabilirliğinin değerlendirilmesini, ısıtma ve soğutma sistemlerinin kontrolünü, sera gazı emisyonlarının sınırlandırılmasını, binalarda performans kriterlerinin ve uygulama esaslarının belirlenmesini ve çevrenin korunmasını düzenlemektir.
 
Bina enerji performans sınıfına hangi değerler etki eder?
 
Bir binanın enerji performansının belirlenmesi,
 
a. Binanın m2 başına düşen yıllık enerji tüketiminin belirlenmesi,
 
b. Bu değere göre CO2 salımının hesaplanması,
 
c. Bu değerlerin referans bir binanınki ile kıyaslanması, d. Kıyaslama sonucuna göre binanın A-G arası bir enerji sınıfına yerleştirilmesi ile gerçekleşir.
 
BEP-TR yazılımı, bina stoğunu temsil edecek nitelikteki tipik binaların enerji kullanımlarının hesaplanması yolu ile bölgesel, ulusal ve uluslararası ölçekte gelecekteki enerji kaynağı ihtiyacı konusunda öngörüde bulunulmasını sağlar.
 
Bep TR’ye nasıl giriş sağlarım?
 
BEP-TR’ye sadece giriş yapabilme yetkisi olan, yani Enerji Kimlik Belgesi Uzmanı T.C. numarası ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenen kullanıcı şifresi ile https://beptr.csb.gov.tr adresinden giriş yapabilir.
 
BEP-TR yalnızca kayıtlı kullanıcılar tarafından kullanılabilir. Sistemin kayıtlı kullanıcıları, Bakanlık, yerel yönetimler, akredite olmuş Serbest Mühendis Müşavirler veya Enerji Verimliliği Danışmanlığı firmaları ve EKB uzmanlarıdır.
 
Eski (Mevcut) binalar enerji kimlik belgesi alır mı?
 
Mevcut binalarında enerji kimlik belgesi alma zorunluluğu vardır, 2020 yılına kadar mutlaka alınması gereken belgedir.
 
 
Enerji kimlik belgesini her daire mi alır? Bir daireye enerji kimlik belgesi alınır mı? Binanın kaç tane enerji kimlik belgesi olur?
 
Enerji kimlik belgesi, binanın tamamının enerji performansını gösteren belge olduğu için, daire sahiplerinin ayrı alması uygun değildir. Bina için bir adet enerji kimlik belgesi düzenlenir, düzenlenen enerji kimlik belgesi tüm daireler için geçerlidir.
Daha Fazla Bilgi

EKB Nedir?

Küreselleşen dünyada enerjiyi en verimli kullanan ülkeler gelişmiş olarak adlandırılırken doğru kullanamayan ülkeler ise gelişmemiş statüsünde yer alır.

Akabinde enerjiyi verimli kullanma kavramı gelişmişliğinde göstergesi olmuş enerji tüketimi devam ederken yerine enerji yaratılabilecek sektörler geliştirilmiş ve enerji kullanımını en aza indirme çalışmaları başlatılmıştır.
Enerji çeşitliliği bu kadar fazla iken verimli kullanımının yanı sıra doğru kullanımı ve bulunduğu çevreye kaynaklarına katkısı oldukça önemlidir işte bu noktada enerji kimlik belgesini (EKB); yapılarda bir zorunluluk haline gelmiştir.
“Enerji kimlik belgesi” bir başka adıyla EKB belgesi sürdürülebilirlik için yeşil binalarda; enerji türlerinin, etkin ve verimli kullanılmasını kapsayan, fazla enerji kullanımının önüne geçmeyi hedefleyen, bunun dışında ise çevreye zarar verecek faktörleri en aza indirmek için yapılan danışmanlık ve denetim sonucunda verilen belge türüdür. Enerji kullanımı ile birlikte yapının enerji tüketim sınıfı belirlenerek binaya bir enerji kimlik belgesi - (EKB) verilir. Enerji kimlik belgesindeki amaç ise enerjiyi verimli kullanan ile kullanmayan arasındaki farkı oluşturup binaların değerinin belirlenmesidir.

 

Daha Fazla Bilgi

Hatay'da EKB'nin Önemi

Binanın enerji performansını gösteren Enerji Kimlik Belgesi, tarafından verilen hizmetler arasındadır.

Yapılan bütün işlemler “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği” ne uygun şekilde hazırlanır. 02.05.2007 tarihinde yayımlanan 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ile ortaya çıkan bu yönetmelik ile 2007 yılından itibaren yapılan bütün binaların Enerji Kimlik Belgesi alması zorunlu hale getirilmiştir. 2007 yılından önceki binalar için ise 1 Ocak 2020 tarihine kadar süre tanınmıştır.
 
Binalarda Enerji Performansı
Binalarda enerji performansının belirlenmesi için Enerji Kimlik Belgesine başvurulması gerekir. Bu süreçte binaların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na göre iki farklı gruba ayrıldığı bilinmelidir. Bunlar;
 
Yeni bina,
Mevcut bina şeklindedir.
Yeni bina olarak tanımlanan yapılar 1 Ocak 2011 yılından sonra tamamlanan binalardır. Bu tarihten önce yapılan binalar ise mevcut bina sınıfına dahil edilir. Hem yeni hem de mevcut binaların tamamının enerji kimlik belgesi alması gerekir.
 
Yeni binaların bu belgeyi alabilmesi için iskan başvurusu yapması gerekir. İskanın alınabilmesi için ise, kimlik belgesinde yer alan derecenin en kötü ihtimalle C enerji sınıfı olması zorunludur. C sınıfına dahil olamayan ve gerekli koşulları sağlayamayan binaların iskan alması imkansızdır.  
 
Enerji Kimlik Belgesi Notu Nasıl Yükselir?
C sınıfı koşullarına sahip olmayan ve enerji kimlik belgesi yetersiz olan binaların Enerji Kimlik Belgesi notunun yükseltilmesi gerekir. Böylece gerekli koşulların sağlanması ve iskanın alınması hedeflenir.
 
Herhangi bir binanın enerji performansını etkileyen birçok unsur vardır. Bununla birlikte bu unsurların başında yalıtım ve ısıtma/soğutma sistemlerinin verimliliği gelir. Eğer binanın yalıtımı iyi ise ve ısıtma ve soğutma sistemleri için en ideal niteliklere sahip ise, Enerji Kimlik Belgesinde yer alan enerji sınıfı iyileşir.
 
Buna ek olarak ısıtma ve soğutma sistemlerinde yer alan ürünlerin az enerji tüketmesi önemlidir. Bu sayede enerji kimlik belgesi notu yükselir. 
 
Hangi Binalar için Enerji Kimlik Belgesi Alınması Gereklidir?
İnşa edilen binaların iskan alabilmesi için gerekli olan Enerji Kimlik Belgesi genel olarak;
 
Konutlar,
Kamu binaları,
Ofisler,
Ticari binalar,
Hizmet binaları için gereklidir.
Enerji Kimlik Belgesi ile bu tür binaların enerji performansı belirlenir. Bununla birlikte yapılan her binanın enerji kimlik belgesi alma zorunluluğu olmadığı bilinmelidir. Enerji Kimlik Belgesi almasına gerek olmayan binaların özellikleri ise şu şekilde sıralanabilir:
 
Sanayi sektöründe yer alan ve içerisinde üretim yapılan binalar,
Kullanım süresi iki yıldan az olarak planlanmış olan binalar,
Kullanım alanı 50 m2’nin altında olan binalar,
Sera olarak kullanılan binalar,
Atölye amacıyla kullanılan binalar,
Münferit olarak inşa edilen binalar,
Isıtma ve soğutma sistemlerine ihtiyaç duymayan binalar, şeklindedir
Daha Fazla Bilgi

Nasıl EKB Alırım?

Kısaca Enerji Kimlik Belgesi (EKB) , yapı sınıfı ve kullanım amacı farketmeksizin tüm binalarda enerji verimliliğini, yani Bina Enerji Performansını özetleyen bir belgedir.

Daha detaylı bir açıklama olarak Enerji Kimlik Belgesi (EKB) , “5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu” ve buna bağlı olarak çıkartılan “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği” ne göre, binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasına, enerji israfının önlenmesine ve çevrenin korunmasını sağlamak için, asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren belgedir.
 
1 Ocak 2011 tarihinden itibaren Türkiye’de yeni yapılan binaların yapı kullanım izinlerinin çıkarılabilmesi için Enerji Kimlik Belgesi’ni çıkartmak zorunlu olmuştur. Yeni binalara Enerji kimlik Belgesi düzenlenebilmesi için bina enerji sınıfının azami C olması gerekmektedir. Eğer bina olması gereken yapı ve yalıtım standartlarını karşılamıyorsa binanın enerji sınıfı C’nin altında olacaktır. Böylece Enerji Kimlik Belgesi düzenlenemeyeceği için yapı kullanım izni de alamamaktadır. Antakya'da Ekb veren firmalar arasında Gs İnşaat da bulunmaktadır.
 
Mevcut binaların Enerji Kimlik Belgelerini tamamlamaları için ise 1 Ocak 2020 yılına kadar süre tanınmıştır. Mevcut binalarda enerji sınıfı sınırlaması bulunmamaktadır. Yani mevcut binanın enerji sınıfı C sınıfının altında çıkabilir. Fakat önümüzdeki yıllarda yapılacak düzenlemeler ile binaların enerji sınıfına göre bir vergilendirme sistemi getirileceği bilinmektedir.
Daha Fazla Bilgi

Antakya Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi fiyatı (EKB fiyatı) binaların yapı sınıflarına, metrekare büyüklüklerine ve bağımsız bölüm (daire,dükkan) sayılarına göre değişiklik göstermektedir.

Enerji Kimlik Belgesinin fiyatı; apartmanlarda yapının tümüne ait olduğu için daire sayısı arttığı sürece daire başına düşen fiyatı azalacaktır, daire sayısı azaldıkça veya müstakil konutlarda daire başına düşen fiyat artacaktır.

 

Daha Fazla Bilgi

EKB'nin A Sınıfı Çıkması İçin Binama Neler Yapmalıyım?

Enerji Kimlik Belgesi, bir yapının enerjiyi ne kadar verimli kullandığının tespitini yapar.

Yapının mimari ve mekanik tesisat projeleri (ısıtma, soğutma, havalandırma), elektrik tesisat ve ısı yalıtım projelerinden alınan verilerin BEP-TR programına aktarılır.
 
Aktarımdan sonra binanın, bu yapı özellikleri sonucunda birim metrekare başına düşen enerji tüketim miktarı ve karbondioksit salımı hesaplanarak enerji kimlik belgesi hazırlanmış olur.
 
Enerji Kimlik Belgesi Performans Sınıfı Nedir?
BEP-TR girilen veriler sonucunda enerji sınıflandırmasını A sınıfı ve G sınıfı aralığında yapmaktadır. A sınıfı en verimli sınıfı temsil eder. G harfi ile sembolize edilen sınıf ise en verimsiz sınıfı temsil etmektedir.
 
Binanız eğer olması gereken tüm yapı ve yalıtım standartlarını taşıyorsa C enerji sınıfını alır. Eğer binanız, olması gereken standartlardan daha iyi bir standarda sahipse B enerji sınıfını alır.
Eğer binanız, en verimli sınıfı temsil eden A sınıfı verimliliğe sahipse, binanızın tasarımı, yalıtımı, ısıtma-soğutma-havalandırma sistemleri, cam-pencere sistemleri çok kaliteli sistemlerdir ve mümkün olan en üst seviyede yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanılmaktadır.
Binanızın A sınıfı çıkması hem çevre dostu bir binaya sahip olmanızı hem de A sınıfı bir binanın işletme maliyetleri çok düşük olduğu için binanıza olan talebin doğrudan artmasını ve maddi açıdan değerinin yükselmesini sağlayacaktır.
 
Bu yazının amacı; binanız için kullanıldığında enerji kimlik belgesi’nin (ekb) A sınıfı çıkma ihtimalini artıracak sistemleri anlatmaktır.
 
A Sınıfı Yapı İçin Gerekli Sistemler
1) Güneş Enerjisi Sistemi
Güneş enerjisi dünyaya gelen güneş ışınlarının güneş panelleri yardımıyla ısı ve elektriğe dönüştürülmesi için kullanılabilen bir kaynaktır. Güneş enerjisi sisteminin binanıza montajı sayesinde verimlilik sınıfında oldukça yüksek değerler yakalarsınız.
 
Tükenmeyen enerji kaynaklarından olan güneş enerjisi, binanızdan sağladığınız enerji tasarrufu miktarı arttırır. Bu da binanızın verimlilik sınıfını yükseltecektir. Binalarda kullanılan güneş enerjisi sayesinde;
 
Konutlar kendi elektriğini üretebilir,
Sıcak su ihtiyaçlarını bu paneller üzerinden karşılayabilir,
Doğalgaz masraflarından büyük oranda kar sağlayabilir,
Hatta üretilen fazla enerjinin satılmasıyla kar elde edilebilir.
 
Güneşten sıcak su üretimi için güneş kolektörleri kullanılmaktadır. Güneş kolektörlerinde üretilen sıcak su, kullanım suyunuzu ısıtmada veya binanın ısıtmasında destek olarak kullanılmaktadır.
 
Güneş pillerinin performanslı çalışma garantileri yaklaşık 25 yıla kadardır. Bu sayı kullanıcıları oldukça memnun etmektedir. Güneş enerji sistemlerine yatırım yapıldığında ise sistem kendini yaklaşık 6-6.5 yılda amorti etmekte - maliyetini çıkartmaktadır.
 
2) Kojenerasyon Sistemi
Kojenerasyon sistem kısaca doğalgaz, biomass, biogaz gibi yakıt kaynağından, yüksek verimli olarak elektrik ve ısı enerjisinin birlikte üretilmesidir. Bu birliktelik, iki enerji formunun da ayrı yerlerde üretilmesinden daha ekonomik neticeler oluşturmaktadır.
 
Basit çevrimde çalışan, yani sadece elektrik üreten bir gaz türbini ya da moturu, kullandığı enerjinin %30-40 kadarını elektriğe çevirebilir.
 
Bu sistemin kojenerasyon şeklinde kullanılması halinde sistemden dışarıya atılacak olan ısı enerjisinin büyük bir bölümü de kullanılabilir enerjiye dönüştürülerek toplam enerji girişinin %70-90 arasında değerlendirilmesi sağlanabilir.
 
Bu tekniğe “birleşik ısı-güç sistemleri” ya da kısaca kojenerasyon denir. Bu teknikle birincil enerjiden tasarruf %42 seviyesinde gerçekleşmektedir. Dolayısıyla kojenerasyon sisteminin çevreye en önemli katkısı; enerji tasarrufunun yanında atık emisyonların da aynı oranda azaltılmasıdır.
 
 
Enerji kimlik belgesi (ekb) örneğinde gördüğümüz üzere Kojenerasyon ve Fotovoltaik sistem kurulu olan yapının ısıtma sistemi sınıfı A sınıfı çıkmıştır.
 
3) Trijenerasyon Sistemi
Trijenerasyon kojenerasyon sisteminin daha kapsamlı biçimidir. Elektrik ve ısıtma sistemine bir de soğutma sisteminin eklenmiş halidir. Kojenerasyondan farkı ısı geri kazanım aşamasındaki ısının bir kısmı da soğutma sistemi için kullanılır.
 
Böylece elektrik, ısıtma ve soğutma aynı anda gerçekleştirilir. Daha az yakıt kullanarak daha çok iş yapılmış olunur. Elektrik üretilirken aynı yerde tüketim yapılır ve bu sayede bu sistemde iletim ve dağıtım gibi kayıplar oluşmaz. Tek olumsuz özelliği ise sistemin gürültülü bir şekilde çalışmasıdır.
Daha Fazla Bilgi